Destpêk » GIŞTÎ » YURTSEVER SOSYALİST İŞÇİ BÜLTENİ’NDEN HERKESE MERHABA! / EDİTÖR

YURTSEVER SOSYALİST İŞÇİ BÜLTENİ’NDEN HERKESE MERHABA! / EDİTÖR

Öncelikle sizlerin ve ailelerinizin Korona virüs salgın hastalığı sürecini, sağlıklı aşmanız yönündeki dileklerimizi paylaşmak istiyoruz. İşçilerimizin, halklarımızın, toplumumuzun; işyerinde, sitede, evde, hastanede bu zorlu günleri dayanışma içerisinde aşabileceklerine inanıyor ve bunun için herkesi dayanışmaya-mücadeleye ÇAĞIRIYORUZ!

Bültenimizin ilk sayısını; Dünyanın ve Kürdistan’ın gündemini oluşturan Korona virüsün işçileri-işsizleri-yoksulları nasıl etkilediğine ayırdık.    

*Fabrikada, işletmede, maden ocaklarında, AVM’de, inşaat sektöründe, sağlık sektöründe… Korona virüsün yarattığı küresel tehdit koşulları altında bile çalışan;

*Hükümetin, “evden dışarı çıkmayın” anonslarını güvenlik güçlerinin eşliğinde hayata geçirdiği bu günlerde bile çalışmak zorunda olan ve çalışmaya yönlendirilen; 

*Sağlık ile ekmek mücadelesi arasına sıkıştırılan yani en ağır sağlık tehdidi koşulları altında bile “ya çalış ya da açlıktan öl” şeklinde “seçme özgürlüğü hakkını kullan” ile yüz yüze bırakılan;

*Maskeyi, solunum cihazlarını, eldiveni… üreten ama bunlardan yoksun çalışmaya zorlanan;

*Çoğu yasak savma olarak şeklen dezenfekte edilmiş; bürolarda, fabrikalarda, servislerde, yemekhanelerde toplu halde bulunmaları yani ciddi salgın hastalık riski koşullarında olmalarına rağmen “işçiye ücretli izin verilmediği için eve aş götürebilmek için biz çalışmaya mahkumuz” diyen: 

*Kitlesel ölümlerin yaşandığı bu koşullarda bile daha fazla kâr derdinde olan patronların kitlesel olarak işten çıkarılma baskısı altında yaşam savaşı veren tüm işçilere, emekçilere merhaba diyoruz!

Şimdilik sanal çıkacak olan Yurtsever Sosyalist İşçi Bülteni; sizlerin sömürü düzeni kapitalizme ve sömürgeci rejime karşı örgütlü mücadelenize ivme katmanın sesi ve aracı olarak çıkıyor.

Bültenin PDF formatı için buraya tıklayın

İşçi sınıfı; en ağır en yalıtılmış koşullarda bile sınıf mücadelesini geliştirmenin yol ve araçlarını bulmuştur. Tarihte bunun sayısız örneği var ve günümüz örneği ise “Güvenlik yoksa üretim de yok” diyerek grev silahını kullanan İtalyan işçi sınıfından geldi.

İşçiler, işsizler; öncelikle sizleri birlik olup kendi haklarınıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.  Çözüm; mücadelede, çözüm örgütlü sınıf mücadelesini geliştirmede yatmaktadır. “Hak verilmez alınır” gerçeği 300 yıllık modern işçi sınıfının mücadele tarihinde ağır bedellerle kanıtlandığını biliyorsunuz.

Şimdi tamda; “bütçeyi savaşa, sermayeye değil sağlığa, iş sağlığına, eğitime ayır”! “Önce sağlık için ücretli izin”! “Güvenlik yoksa iş de yok”! “İş, iş, iş! Atı saatlik iş! Herkese iş! Demenin bunlar uğruna mücadelenin tam zamanı! 

İşçi Bülteni’ne yazacak, haber – yorum iletecek olan okurlarımızdan şunları talep ediyoruz;

I – Haber yapan ve yazı yazan herkes kendi gerçek ismini kullanmalı. Bazı haberler “Yurtsever Sosyalist İşçi” (YSİ) imzası ile yayınlanabilir.

II – Röportajlar (ki röportajda illa uzun olacak diye bir kural yok) hariç haber ve yorumlar 4000-4500 karakter (tuş) sınırını geçmemeli. Politik haber ve yorumlar uzun olursa okunmama riskiyle yüz yüze gelir.

III – Yurtsever Sosyalist İşçi Bülteninde; yer alacak haber, yorum yazıları ve röportajlar eleştirilerinin hedefine; sermayeyi, sömürgeci rejimi ve politik partilerini almalı. Diğer sosyalist parti ve sosyalist kadrolarla politik veya teorik tartışma-eleştiri burada yapılmamalı. Çünkü İşçi Bülteni sermaye ve iktidarının işçi düşmanı siyasetine karşı, işçi sınıfının siyasetini üretme ve mücadele aracı olma iddiasında. 

yurtseversosyalistisci@gmail.com 

Bültenin PDF formatı için buraya tıklayın

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

ŞAİRLER GALERİSİ

Coğrafyamızda aydın olmak, onurlu yaşamak, hele ki muhalif kalarak bu tavrı sürdürmek geçmişten günümüze her …

Bir Yorum

 1. Hekim Coşkun

  ‘Devrim’ mi? Sosyal mesafe mi?

  Küresel dünya; insanları evlerine hapsederek, bir nefes aralığına sınırları çekmek zorun da kalmıştır.
  Çünkü; kapitalizm çökmüş, tüm insanlık bu yıkıntının altında kalmıştır.
  Devlet ve kurumları ve devletin çeperinde konumlanmış emek ve meslek örgütleri, kendini kapitalist üretim ilişkilerinden koparamamış sol sosyalist yapılanmalar, din, yasama, yürütme ve elbette yargı, bu küresel yıkımın altında kalarak, ilelebet payidar olmak lüksünden mahrum kalmıştır.
  İnsanlığın; sosyal, siyasal ve ekonomik savaşı, basit bir Corona virüsü ün gölgesine düşürülmüştür.
  Düşür(tül)müştür…
  Yeni bir fikir ve yeni bir dünya umudu kalmamış insanlığa eskimiş/ köhnemiş karanlık geri getirtilmeye çalışılmıştır.
  Sadece ve ancak tüm canlıların ortak yaşam alanı dünyamız Corona virüsü e terk edilmiş, cadde ve sokaklar, tüm alanlar devletler eliyle küresel salgına teslim edilmiştir.
  Toplumların beklemeye alışık olduğu kurtarıcı gücün, kendisi olduğu gerçeğini keşfedene dek, daha ne kadar bekleriz bilemiyorum?
  Ancak; sosyal bir varlık olmak la, bir sürüye ait olmak arasında tercihimizi yapmak zorunda olduğumuzu biliyorum.
  Bir çözüm bulmak zorundayız?
  Ne yapmalı? Gibi.
  Hekim Coşkun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir