Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Destpêk » GIŞTÎ » YENİ SAYIMIZLA YENİDEN MERHABA! / EDİTÖR

YENİ SAYIMIZLA YENİDEN MERHABA! / EDİTÖR

Elinizdeki 4. sayı itibariyle, Sosyalist Mezopotamya artık Partiya Komunîst a Kurdistan (KKP) bülteni!

*ÖSP, 17 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirdiği III. Genel Kongresi’nde yaptığı isim değişikliğiyle KKP adını aldı.  Sıkça vurguladığımız gibi cismimiz ismimizle de buluştu.

ÖSP adı altında biz önemli ideolojik, politik ve örgütsel çalışmalar, kampanyalar sürdürdük. ÖSP, Kürdistan komünistlerinin ilk açık resmi partisinin adıydı o ad altında hem ulusal birlik çalışmaları alanında hem kapitalizme karşı sosyalizm mücadelesinde hem diğer Kürdistan parçalarıyla dayanışmada önemli işler başardık, sonrasını artık KKP adı altında sürdüreceğiz. Cismen değil ama ismen güle güle ÖSP, hoş geldin KKP diyoruz!

*31 Mart 2019’da Yerel seçimler yapılacaktır. KKP olarak bunu birden fazla nedenle önemsiyoruz. Gerek yerel iktidar perspektifinin önemi; gerek Cumhur İttifakı’nın Kürt/Kürdistan karşıtı duruşu ve halkımızın seçilmiş iradesine konulmuş kayyum ipoteğinin gelecek iradesine de konulmak istenmesi; gerekse meşru Kürt temsilcilerinden öcüden kaçar gibi kaçan Türkiye sistem muhalefetinin tavrı ve gerekse Kürdistan parçalarında geliştirilen Kürt karşıtı ittifaklar… gibi nedenlerle Kuzey’de yerel seçimler önem kazanıyor.

Biz KKP olarak; “bugün yerel ulusal iktidar da yarın merkezi ulusal iktidarda ortaklaşmayı hem yukarıdaki gerekçeler hem daha da önemlisi iç demokrasi kültürünün halkımızın saflarında etkin olması açısından önemli bulduk ve bunun için çaba harcadık, harcayacağız.

Bugünün yerel seçim ittifakının yarının ulusal ittifakına zemin hazırlayacağı inancındayız. Bu inançla KKP olarak, yerel seçimlerde Amed’te HDP ile Kürdistani yerel seçim ittifakı, Ankara’da ise en geniş demokrasi ittifakı politikasını belirledik.  Ancak Ankara merkezli yani Batı’daki ittifakta CHP, Kürtleri ötekileştirme siyasetiyle HDP ile resmi ve açık bir ittifaka yönelmeyecekse geniş demokrasi ittifakı içerisinde değerlendirilemez.

Bu arada Kürdistani yerel seçim ittifakında yer almayan partilerimizin de yer almaları için çabamız devam ediyor, edecektir.

7 Ocak 2019’da 8 parti ve hareketin ortak basın açıklamasıyla yerel seçim ittifakı start aldı. Farklı siyasal çizgileriyle ve tarihsel gelenekleriyle 7 Ocak’ta birlikte halkın karşısına çıkan ittifak büyük heyecan ve ümit yarattı. Ümit ve heyecanı diri tutarak halkımız, halklarımız, ittifakımız kazansın, biz kazanalım diyoruz.

*Partimiz KKP’nin de yer aldığı 9 partimizin oluşturduğu Kürt Dil Platformu (PZK) önemlidir ve yerel seçimde siyasetin doğasından gelecek olan siyasal rekabetin geriliminden etkilenmemesi için herkesi sorumlu davranmaya çağırıyoruz.

Sarı Yeleklileri selamlıyoruz!

*Sarı Yelekliler protestosu, Fransa’da süren ekonomik durgunluğun ağır sosyal sonuçlarına, sosyal yardımlarının azaltılması ve Ocak 2019’dan itibaren gelecek vergilerle akaryakıtın litre fiyatının olağanüstü artırılması kararı da eklenince kendiliğinden direniş olarak17 Kasım’da başladı. Neoliberal politikalara tepki olarak ve denilebilir ki örgütsüz bir kendiliğinden örgütlülük olarak gelişti. Yani direniş parti veya sendikaların çağrısıyla başlamadı. Direniş esas sosyal medya üzerinden ve esnek organizmalarla kendiliğinden başladı.

 Sarı Yeleklilerin ne olduğunu ve siyasetin neresinde durduklarını en iyi tarif eden iki veri var elimizde; biri sokakta-meydanlarda geliştirdiği dişe diş direniş, ikincisi 42 maddelik talepleriyle ne olduklarını ne istediklerini ve nasıl istediklerini ortaya koydular. Konuyu ayrıntılı irdeleyen yazılar var. İçeride olduğu gibi sınır ötesinde de halkımızın kazanımlarına saldırılar aralıksız devam ediyor. Bu saldırlar karşısında tek çıkış yolu, ulusal ittifakın geliştirilmesidir.

Okuyucuya çağrımızı yeniliyoruz; güçlü bir Sosyalist Mezopotamya için okuyalım, dağıtalım!

Ocak 2019

Tüm sayıların PDF formatları aşağıda

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 1 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 2 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 3 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 4 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

DEVLET, DEMOKRATİK YOLLARI TIKATIRSA!..

Bazen insana soruyorlar, ömrün nasıl geçti veya bir ömrü nasıl harcadın? Hemen söyleyeyim, benim ömrüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir