Destpêk » GIŞTÎ » YENİ DÖNEMİN BAŞROL OYUNCULARI NEO KEMALİSTLER!

YENİ DÖNEMİN BAŞROL OYUNCULARI NEO KEMALİSTLER!

Türkiye’deki durum o kadar benzersiz ki demokrasi ve diğer bütün insani kavramlar ele alınırken problemler ülkeye münhasır şekilde incelenmeli.

Hasan Işık / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

İşte büyükşehir belediyelerine atanan kayyım sorununu incelerken bunu sadece demokrasi bağlamında incelemek bu ülkenin gerçeklerine uzak bir tutum olacaktır. Ortaya çıkan belgeler yerel seçimler daha gerçekleşmeden aslında kayyımların hazır olduğunu bize göstermektedir.
Kürdistan’ın statüsüne (aslında statüsüzlüğüne) bakıldığında kayyım meselesinin sadece antidemokratik bir vaka gibi görmek bir eksikliktir. Kürdistan sömürgeleştirildiği için zaten buradaki uygulamalar, sömürgecilerin illerindeki (batı illerinden) uygulamalardan farklıdır. Kayyumlar aslında tam da siyasi terminolojide “sömürge valilikleridir”.
Bu olay sadece kaybedilen büyük illerdeki rantları tekrar canlandırmak için alan açma olarak yorumlanmamalıdır. Mesele sömürge Kürdistan’da her türlü halk iradesini kırıp önümüzdeki dönemde merkezi siyasetten başka çarelerinin olmadığını Kürtlere kabul ettirmektir. İşte asıl mesele buradadır. Elbette ki halkımızın ve Kürdistani diğer partilerin buna karşı dayanışma ve direnişi görkemli bir tarihin yazımıdır.

Kayyum meselesinin altında yatan sebebe bakmak için Türkiye’deki merkezi siyasetin tutumu iyi irdelenmelidir. Bu meseleye sadece AKP’nin rant meselesi ve Kürt nefreti olarak bakmak eksiklik olduğu kadar yetersizliktir.
Diğer bütün merkezi siyaset hareketlerinin de tutumları iyi incelendiğinde tablonun karanlık arka yüzü daha net görülecektir. Özellikle CHP’nin tutumu olayın  asıl yüzünü ortaya çıkarmıştır. Bir halkın iradesine el konulması gibi trajik bir olayda  Kürt seçmenin oyuyla seçilmiş sadece bir belediye başkanı düzeyinde günler sonra gerçekleşen bu ziyaret. Özellikle de ziyaret esnasında, Şeyh Said’i idam ettirerek cenazelerini bile kaybettiren bu sömürgeci zihniyetin kurucusu Atatürk’ün portresini getirmesindeki mesajın iyi okunması gerekiyor. Zaten dokunulmazlıkların kaldırılmasındaki desteği ile seçilmişlere müdahale yolunu açan CHP’nin bu tutumu “Devlet Aklının” çok da değişmediğini göstermektedir.
Bu tablodan anlaşılan şudur: CHP “Yeşil faşizm Kürtlere kan kusturuyor ölüm getiriyor. Kürt siyaseti kendi yolunu izleyemez ancak CHP ile varlığını devam ettirebilir”. Özet olarak AKP size ölüm getirdi en iyisi bizimle sıtmaya razı olun davranışıdır.
Bu Kürtler üzerinde kurulacak yeni bir siyasi planın varlığını gösteriyor. Bu yeni dönem planının başrol oyuncuları Neo -Kemalistlerdir.
Kürdün onurlu bir yaşam için barış istemlerini güçsüzlük olarak algılayan bu akıl ortak vatanda kendi kimliğiyle yaşama söylemini ise sömürgeciliğin devamı için fırsat olarak görmektedir.
Elbette ki Osmanlı’da oyun bitmez ama artık bir gerçek var ki Kürtler de her alanda iyi bir oyun kurucu. Bu planın devamında belki de iyice işlersiz hale getirilen Kürtlerin büyük bir çoğunluğunun temsiliyeti olan HDP kapatılacak ve Kürt halkı merkez siyasetin kanalları arasında paylaşılacaktır. Tecrübeli Kürt siyaseti elbette ki bu planları boşa çıkaracak tarihi ve politik bilince sahiptir. En küçük kazanımlarını bile ağır bedeller ödeyerek kazanan Kürt ulusu bütün kirli planları boşa çıkaracak ve MUTLAKA KAZANACAKTIR.

Hakkında Hasan IŞIK

Hasan IŞIK

Bu habere de bakabilirsiniz.

ŞAM-BAĞDAT KUYRUĞUNA BAS, MOSKOVA-PEKİN BAŞKALDIRIR!

Türk Dışişleri, sömürge Osmanlı Veziri gibi tehdit ediyor! Çünkü Türkiye, Osmanlı Kürdistanı’nı hedefliyor, ‘Güvenlik koridoru’ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir