Destpêk » KURDISTAN » YASİN YETİŞGEN’İN VİCDANİ RET DAVASI YARIN GÖRÜLECEK!

YASİN YETİŞGEN’İN VİCDANİ RET DAVASI YARIN GÖRÜLECEK!

Rojnameya Newroz Editörü Yasin Yetişgen’in 25 Aralık Salı günü (yarın) Adıyaman Gölbaşı 2.Asliye Ceza Mahkemesi saat 09:50’de görülecek davasına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Yetişgen yaptığı açıklamada; ortada suç olarak tarif edilecek bir durumun olmadığını, kendisinin asker kaçağı olmayıp askerliği reddeden vicdanı retçi olduğunu ifade etti.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

‘’25 Aralık yani Salı günü vicdaniret’çi olduğum için duruşmam var. Şu an duruşma için savunma hazırlıyorum. Hazırladığım bu savunmadan ufak ufak pasajlar paylaşmak istiyorum. Dünya güzelleşecekse vicdani retle, sivil itaatsizlikle ve tabi ki sosyalizmle güzelleşecek… Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede “Askeri Ceza Kanununa Muhalefet suçu”nu işlediğim iddiasıyla yargılanmam ve cezalandırılmam isteniyor. Öncelikle bu kanuna muhalefet olmanın suç olmadığını belirtmek isterim.Peki, bu kanuna muhalif olmam veya reddetmem nasıl suç oluyor? Diyeceksiniz ki herkes yasalara ve kanunlara uymak zorundadır. Hiç kimseye herhangi bir zararım olmadığı sürece kanunlara muhalif olabilirim, onları reddedebilirim. Aksi takdirde doğru kanunları nasıl bulacağız?Şayet kaçak olsaydım 18.01.2014 yılında İstanbul İnsan Hakları Derneği’nde basına ve kamuoyuna vicdani retçi olduğumuzu açıklamazdık. Veya askerlik şubesine zorla götürüldüğümde yine vicdani retçi olduğumu beyan etmezdim. Dolaysıyla ben bakaya değilim sadece vicdani retçiyim.Nedir bu vicdani ret diye soracak olursanız: “En basit anlamıyla vicdani ret; kişinin ahlaki tercihleri, dini inancı ya da politik görüşleri nedeniyle askere gitmeyi ret etmesidir…” İşte ben bu hakkımı kullanıyorum. Bu hak da TC anayasası ve Türkiye’nin de taraf olduğu uluslar arası sözleşmelerle garanti altına alınmıştır.’’

25 Aralık Salı Günü, Adıyaman Gölbaşı 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde, Saat: 09.50’de görülecek davaya özgürlükten, insan haklarından ve Yasin yoldaşın da belirttiği gibi ‘’güzel yarınlar’’ için tüm dostlarımızı mahkeme salonuna bekliyoruz. Rojnameya Newroz basın ekibi olarak yoldaşımızın yanında olduğumuzu bu haber vesilesiyle iletmiş olalım.

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

AKP’NİN POLİTİKALARI IRKÇI SALDIRILARI CESARETLENDİRİYOR!

Eylül ayı ile birlikte; bir yandan 12 Eylül faşist askeri cunta tarafından gerçekleştirilen darbenin 40’ıncı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir