Destpêk » GIŞTÎ » YA SOSYALİZM YA BARBARLIK!

YA SOSYALİZM YA BARBARLIK!

27 Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinden başlayıp bütün dünyayı küresel krize sokan Covid-19, vahşi kapitalizmi ve neoliberalizmi adeta insanlık sınavından geçirdi. 

Eyüp Yalur / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Bu virüsün sebebi sınır tanımayan neoliberal politikalar sonucu değişen iklim şartlarında doğanın dengesinin bozulması, yaban hayatın yok edilmesi, gezegenin kimyasal ve sanayi atık çöplüğüne dönüştürülmesi, yaban hayvanlarının adeta yaşam alanlarının yok edilmesi, insanlarla yaban hayvanlarının ortak yaşam alanında buluşmalarına neden olmuştur. 

NEO LİBERALİZM VE KORONA

İngiliz düşünür John Gray ‘Bu kriz tarihte bir dönüm noktasıdır. Liberalizm deneyi miadını doldurdu.’

Dünyadaki  neoliberal kapitalist sistemler Koronavirüs karşısında hezimete uğrayarak yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ekonomistlere göre liberalizm miadını doldurdu. Devletler eski dünya standartlarına kıyasla daha müdahaleci olacaklardır. Eksikliklerini gidererek onarmaya çalışacaklar yani küresel hakimiyetini asla kaybetmek istemeyecekler. 

İtalya başbakanı Giuseppe Conte ‘Avrupa bu benzeri görülmemiş zorluğu atlatamazsa Avrupa yapısının tamamı halkın gözünde varoluş nedenini yitirir.’ 

Bunun içindir ki AB bütün değerlerini gözden geçirmek zorunda kalacaktır. Özellikle insani yaşam koşulları açısından düşündüğümüzde AB bu kriz karşısında yetersiz kaldı. 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuciç ”Avrupa dayanışması diye bir şey yok, bu sadece bir masaldı.” AB’ye karşı hiç böylesi bir eleştiri olmamıştı. Yani görünen o ki kapitalizm karaya vurdu. 

YA SOSYALİZM YA BARBARLIK 

Dünyayı anlamak yetmez,

onu değiştirmek gerekir. 

Karl Marks 

Koronavirüs bilimsel olarak kapitalizm ile sosyalizmin arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla ortaya döktü. 

Bu küresel krizden çıkış yolu kâr hırsından uzak insani değerleri ön plana alan akıl ve bilime dayalı SOSYALİZM ile mümkün olacaktır. 

Bu evrensel kriz  artık bir milat oldu. Siyasi literatüre, tarihe Korona’dan Önce (K.Ö)

Korona’dan Sonra (K.S) diye not düşülecek. Dileriz bu milat sosyalist iktidarın başlangıcı olur.

Sosyalistler, Koronavirüs’ün sebebi olarak vahşi kapitalizm ve neoliberal politikalar teşhisini koyarak doğru reçeteler ile çözümü ortaya koymalılar. 

Genelde dünyada, özelde ülkemizde yaşanan bu başarısız siyasi kadrolar ve siyasetten kurtulmak için tek çözüm sosyalizmdir. 

Dünya kapitalist sisteminde yaşanan bu büyüklükteki evrensel kriz (pandemi) sosyoekonomik dengeleri alt üst ederek sosyalizme zemin hazırlamıştır. Yani “sosyalizm bugün değilse ne zaman?” sorusunu sosyalist kadrolar kendilerine sormalılar. 

YENİ DÜNYA NASIL ŞEKİLLENECEK 

Neoliberal politikalar ve kapitalizm Koronavirüs’e yakalandı ve yoğun bakımda solunum yetmezliği yaşıyor yani can çekişiyor ama eksiğini gediğini giderip sahneye tekrar dönecekler. 

İşte buna meydan vermemek, müsaade etmemek gerekir. Çünkü bunlar doğaya, hayvana, çevreye, insana ve emeğe düşmandır. Karl Marks’ın dediği gibi: ‘Dünyayı anlamak yetmez onu geliştirmek gerekir.’ Dünya halkları artık bunu anladı, kavradı ve müdahale edecekler. Vahşi kapitalizmin çarkları arasında ezilmeyecekler ve bu çarka çomak sokacaklardır.

Mazlumlar ve emekçiler alanlara dökülerek demokratikleşme konusunda ısrarcı olacak, özgürleşme, halkça bölüşme taleplerini yüksek sesle haykıracaklardır. Bu da despot, totaliter, antidemokratik yönetimleri tedirgin edecektir. 

Sonuç olarak küresel kapitalist kriz derinleştikçe siyasal ve sosyal düzende ciddi ve köklü değişikliklerin olacağı yeni bir döneme giriliyor. Bu yeni dönemde sosyalistlerin yegane görevi emekçi kitleleri örgütlemek, halkı sosyalist şemsiye altında toplayarak sosyalist halk iktidarına yürümektir. Çünkü sosyalistler toplumsal vicdanın sesidirler. 

Hakkında Eyüp YALUR

Bu habere de bakabilirsiniz.

2020’NİN 18 MAYIS’INDA ONA DAİR

 “68 ruhu bağımsızlıktır,”[9] saptamalarını aşan enternasyonalist ihtilalciliğiyle resmi ideolojinin de korkulu rüyası olan O; “İçinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir