Destpêk » GIŞTÎ » ULUSAL İTTİFAK ARAYIŞI: ‘BU YÜRÜYÜŞÜ BİRLİKTE OMUZLAYALIM’

ULUSAL İTTİFAK ARAYIŞI: ‘BU YÜRÜYÜŞÜ BİRLİKTE OMUZLAYALIM’

Diyarbakır’da toplanan ve ‘Kürdistani İttifak Çalışması’ adı altında faaliyetlerini yürütme kararı alan Kürt partilerinin temsilcileri ortak deklarasyon yayınladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Kürdistan Demokrat Partisi- Kuzey (KDP-Bakur), İnsan ve Özgürlük Partisi, Azadi Hareketi, Azadi Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi (KKP) temsilcileri, Diyarbakır’da dün “ulusal birlik” için yaptıkları toplantının deklarasyonunu açıkladı. Merkez Yenişehir ilçesindeki bir otelde yapılan toplantıya, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP milletvekilleri Tayyip Temel ve Nusrettin Maçin ile partilerin temsilcileri katıldı. Deklarasyonun Türkçesini DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kürtçesini ise İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç okudu.

“Kürt halkını baskı ve zulme karşı güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz!” başlıklı deklarasyonunda, AKP-MHP iktidarı, var olan yasaları ve uluslararası normları çiğneyerek halkın oyları ile seçilmiş Belediye Başkanları ve seçilmiş meclis üyeleri yerine kayyum atandığını belirterek, “Böylece yerel demokrasiye ve halkımızın siyasi iradesini seçim yolu ile belirlemesine darbe vuruyor. Açıkça halkımızın iradesini tanımıyor. Kürt siyaset kadrosuna yönelik keyfi gözaltılar, tutuklamalar, sabaha karşı evlere yönelik baskınlar ve tutuklamalar hız kesmeden devam ediyor. Halkımızın ve seçilmiş temsilcilerinin yasal, meşru siyaset yapma hakkını iktidar fiilen ortadan kaldırıyor” denildi.

Birleşme vurgusu

Açıklanan deklarasyonun devamında şu ifadelere yer verildi: Kürdistan parçalarında yaşanan gelişmeler; Kürdistan halkını dünya halklarının ve kamuoyunun ilgi odağı haline getirmiştir. Halkımız lehine güçlü bir uluslararası kamuoyu yaratmıştır. Eğer bizler ortaklaşıp, güçlerimizi birleştirirsek; demokratik, barışçıl ve siyasal mücadelemize yönelik uluslararası kabul ve destek daha da güçlü olacaktır. İçinde bulunduğumuz zorlu koşulların üstesinden gelebilmek için halkımızın talebi, ortaklaşmak ulusal baskı ve zulme, yoksulluk ve ekonomik çöküşe birlikte karşı durmaktır. Bu amaçla 05 Aralık 2019 tarihinde aşağıda imzası bulunan siyasi parti ve hareketlerimiz ulusal ittifak gündemiyle toplantı gerçekleştirdiler.

Toplantıda;

I- Kuzey Kürdistan’da Ulusal İttifak yaratmayı;

II- Kalıcı Ulusal İttifaka varma hedefinde faaliyetlerini ‘Kürdistani İttifak Çalışması’ adı altında sürdürmeyi;

III- Ulusal İttifakın yapısı, çerçevesi, bileşenleri, işleyişi, yol ve yöntemine ilişkin 18-19 Ocak 2020 tarihinde iki günlük bir Çalıştay gerçekleştirmeyi;

IV- Çalıştay hazırlığının beş kişilik bir komisyon tarafından organize edilmesini;

V- Ulusal İttifak faaliyetinin başlangıç aşamasında hali hazırda yer almayan tüm Kürdistanî parti ve hareketlerimizin Kürdistani İttifak Çalışması’nın içinde yer almaları için saflarımızın açık olduğunu; kararlaştırdı.

‘Bu yürüyüşü birlikte omuzlayalım’

Ülkemizin, halkımızın duyarlılıklarını, kaygılarını, kazanımlarını dikkate alan Kürdistani İttifak Çalışması olarak; halkımıza, aydınlarımıza, rûspilerimize, tüm sivil toplum örgütlerimize çağrımız, bugün ilk adımını attığımız bu tarihi yürüyüşte bizi görüş, öneri ve eleştirilerinizle destekleyin. Bu yürüyüşü birlikte omuzlayalım, kalıcı Ulusal İttifak hedefini birlikte büyütelim diyoruz. Saygılarımızla…

Diyarbekir 06 Aralık 2019

Azadî Hareketi

Partiya Azadî

Demokratik Bölgeler Partisi – DBP

Devrimci Demokrat Kürt Derneği – DDKD

Demokratik Toplum Kongresi -DTK

Halkların Demokratik Partisi – HDP

İnsan ve Özgürlük Partisi – İÖP

Kürdistan Komünist Partisi – KKP

Platforma Demokratên Kurd – PDK-Bakur

Partî Demokrata Kurdistana Tirkîye -PDK-T”

Açıklamanın ardından toplantı sona erdi.

Kaynak: Yeni Yaşam

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

ŞAİRLER GALERİSİ

Coğrafyamızda aydın olmak, onurlu yaşamak, hele ki muhalif kalarak bu tavrı sürdürmek geçmişten günümüze her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir