Destpêk » GIŞTÎ » TÜRKİYE’DE İNSANLAR EN FAZLA İŞ CİNAYETİ VE KADIN CİNAYETLERİ SONUCU YAŞAMINI KAYBEDİYOR

TÜRKİYE’DE İNSANLAR EN FAZLA İŞ CİNAYETİ VE KADIN CİNAYETLERİ SONUCU YAŞAMINI KAYBEDİYOR

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ocak ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı. Rapora göre Ocak ayında 208 yaşam hakkı ihlali yaşandığı bildirildi.

Tanrıkulu’nun hazırladığı 2019 Ocak Hak İhlalleri Raporu’na göre 208 yaşam hak ihlalinin 155’i iş cinayetlerinde, 43’ünün kadın cinayetlerinde yaşandığı belirtildi. Buna göre Ocak ayında Türkiye’de insanlar en fazla iş cinayeti ve kadın cinayetleri sonucu yaşamını kaybediyor.

21 AKADEMİSYEN MAHKUM

Rapora göre Ocak ayında, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında toplam 6 gazeteci, yazar ve aydın tutuklandı. Tutuklanan ve gözaltına alınan toplam sanatçı ve politikacı sayısının ise 17 olduğu bildirildi. Raporda ayrıca 21 akademisyenin mahkum olduğu belirtildi.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINDAN DOLAYI 2 BİN 111 KİŞİYE İŞLEM

Hakkında sosyal medya paylaşımları sebebiyle yasal işlem yapılan kişi sayısı İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2 bin 111 olduğu verildi.  Raporda, bunlardan sadece 56’sının basına yansıdığı ifade edilirken bu paylaşımlarından tutuklanan kişi sayısı 10 iken, mahkum olan kişi sayı ise 1 oldu.

ETKİNLİK VE EYLEMLERDE TOPLAM 271 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

“Toplantı ve gösteri özgürlüğü” kapsamında yaşanan hak ihlallerine ilişkin verilen bilgilerde ise yasaklanan gösteri, etkinlik, tiyatro sayısı 6, basın açıklaması, etkinlik ve eylemler nedeniyle gözaltına alınan kişi sayısı 271 oldu. Aynı kapsamda tutuklanan kişi sayısı ise 3 olarak kaydedildi. Toplantı ve gösteriler nedeniyle açılan davalarda mahkum olan kişi sayısı ise 15 olarak paylaşıldı.

281 KİŞİNİN ÜZERİNDE AÇLIK GREVİ

Raporda ayrıca, HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevinin Aralık ve Ocak ayında diğer cezaevlerine yayıldığı ve ocak ayı itibariyle Ocak ayı itibariyle  281’in üzerinde tutuklu ve hükümlünün cezaevlerinde açlık grevinde olduğu bilgisi verildi. Ayrıca Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile beraber avukatlar, Aycan Çiçek, Aytaç Ünsal, Behiç Aşçı ve Engin Gökoğlu’nun “cezaevinde maruz kaldıkları hukuksuzluklar” nedeniyle açlık grevinde olduğu belirtildi.

Dokuz8HABER

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

TÜRKÜLER (İMİZ) VE BİZ

En apolitik form gibi görünen aşk temalı türküler(imiz)de bile bir biçimde ya doğayla ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir