Destpêk » GIŞTÎ » KKP GENEL BAŞKANI SİNAN ÇİFTYÜREK GÖZALTINDA

KKP GENEL BAŞKANI SİNAN ÇİFTYÜREK GÖZALTINDA

Diyarbakır’da 16 Ekim sabaha doğru Kürdistan Komünist Partisi genel başkanı ve rojnameyanewroz.org yazarı Sinan Çiftyürek’in evi “Terörle Mücadele” polislerince basıldı. Gözaltına alınan Çiftyürek’in kişisel bilgisayar ve cep telefonuna el konuldu.

Bağlar Karakolu’na götürülen Çiftyürek “Amed Newroz’unda, Kayyımlar sürecinde ve son olarak Rojava’ya yönelik işgal girişimine karşı yaptığı konuşmalardan hareketle ‘Terör Örgütü Propagandası’ ile suçlanmaktadır. 

KKP’den yapılan açıklamada “TEM’de alınan ifade sonrası savcılığa çıkarılmak üzere nezarette bekletilmektedir. Yoldaşımızın sağlık sorunları olduğu bilindiği halde, raporları sunulmasına rağmen yalnızca bir ifade işlemi için saatlerdir tutulmaktadır bu da yetmezmiş gibi yoldaşımız nezarette tutularak adeta sağlığına kast edilmektedir.” denildi.

Açıklamanın devamında “bu uygulamaları kabul etmediğimizi, Sinan yoldaş ve benzer durumlarda olan ülkedeki tüm insanlarımızın serbest bırakılması gerektiğini ve son süreçte yaygınlaşan siyasi soykırımlara karşı dik duracağımızı, baskılara asla boyun eğmeyeceğimizi kamuoyuna ve basına saygıyla duyururuz.” denildi.

HDP: Kürt halkının haklı ve meşru taleplerini dillendiren ittifak partileri de hedef alınmaya başladı

HDP eşgenel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli yaptıkları açıklamayla Çiftyürek’in gözaltına alınmasını kınadılar.

Yapılan açıklama kısaca şöyle;

“Kürt halkının haklı ve meşru taleplerini dillendiren ittifak partileri de hedef alınmaya başlamıştır. Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sayın Sinan Çiftyürek bu sabah gözaltına alınmıştır. Böbrek nakli yaptırmış ve son bir yıldır bu nedenle tedavi gören 67 yaşındaki Sinan Çiftyürek’in evine gece yarısı baskın yapmak iktidarın hıncının göstergesidir. Bu gözaltı da, siyasi çizgisi ne olursa olsun hak ve özgürlük talep eden bütün Kürtlere yönelik bir saldırı zihniyetinin olduğunun açık ve somut kanıtıdır. Kürt halkının meşru ve demokratik taleplerini dile getiren Sinan Çiftyürek başta olmak üzere, evrensel bir hak olan barış talebini dillendirenler derhal serbest bırakılmalıdır.”

Çiftyürek’in gözaltına alınması nedeniyle başta HDP olmak üzere Kürdistani, devrimci parti ve çevrelerce tepkiyle karşılandı. Bu tepki özellikle de Sosyal medyada kendisini gösterdi.

Çiftyürek bugün mahkemeye çıkarılacak.

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

PATRONA KORUMA KALKANI, İŞÇİYE KILIÇ ZORU!

Ekonomik İstikrar Kalkanı, İstihdam Kalkanı, Fırat Kalkanı… Son kalkan, ilk iki kalkanla biten paketlerden ayrı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir