Destpêk » GIŞTÎ » SANIKLAR, İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ SUÇLARDAN YARGILANSIN

SANIKLAR, İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ SUÇLARDAN YARGILANSIN

10 Ekim Ankara Garı Katliamı davasının 2 gün sürecek 7’nci duruşması öğleden önce verilen aranın ardından devam etti. Sanık avukatları öğleden sonraki duruşmaya katılmadı. Dosyada bulunan fotoğraflar ekrana yansıtılarak sanıklara gösterildi. Yakup Şahin’e ait olan benzinlikte bulunan güvenlik kamerasından elde edilen fotoğraflar ekrana yansıtıldı. Katliamda kullanılan bombaların hazırlandığı Alyaz Sitesi’ndeki güvenlik kamera kayıtlarında sanıklardan Hacı Ali Durmaz’a ait görüntülerin ekrana yansıtıldığı anda Hacı Ali Durmaz’ın gülmesi ve diğer sanıklarla konuşması dikkat çekti.

Sanık Yakup Şahin kendisine gösterilen görsellere ilişkin, “Hiçbir beyanım yoktur. Bilirkişi raporunu inceledikten sonra beyan edeceğim” dedi ancak fotoğraflardaki kişinin kendisi olduğunu kabul etti. Sanıklar Hakan Şahin, Abdulmuttalip Demir, Metin Akaltın, Erman Ekici, Hacı Ali Durmaz, Resul Demir, İbrahim Halil Alçay, Yakup Şahin, Yakup Karaoğlu ve Talha Güneş’e gösterilen fotoğrafların kendilerine ait olduklarını beyan etti. Diğer sanıklar Esin Altuntuğ, Hüseyin Tunç ve Nihat Ürkmez ise kendilerine gösterilen fotoğraflarının reddetti.

‘SANIKLAR SORULARA CEVAP VERMİYOR’

Dosyayay eklenen yeni belge ve kayıtlara göre mağdur avukatı Kemal Gündüz sanıklara yeni sorular sordu. Sanık Hüseyin Tunç sorulara cevap vermek istemediğini söyledi. Mağdur Avukatı Ahmet Özdel ise sanık Yakup Şahin’e canlı bombalara eskortluk yaparken kullandığı arazta  yanında bulunan kişinin kim olduğunu sordu. Şahin, bu soruya “Bilmiyorum, hatırlamıyorum” yanıtını verdi. Avukat Özdel ise yaptıkları araştırmada Şahin’in yanında oturan kişinin Enver Özyağcı olduğunun anlaşıldığını söyleyerek, sanık Şahin’in yalan söylediğini bildirdi.

‘SANIKLAR YALAN SÖYLÜYOR’ 

Duruşmada mağdur avukatlarının fotoğraflarla ilgili sanıklara soruları devam etti. Mağdur avukatı Eylem Sarıoğlu sanık Yakup Karaoğlu’na, Elazığ’da piknik yaptıklarını iddia ettikleri sırada çekilen fotoğrafları sordu. Karaoğlu’nun fotoğrafların 2010 yılına ait olduğunu iddia etmesi üzerine Sarıoğlu, fotoğrafların 2014 yılında çekildiğini  söyyedi.

SANIK AVUKATLARI KÜFRETTİ

Sorgunun devam ettiği sırada her duruşmada olay çıkaran sanık Mehmeddin Baraç mağdur avukatlarına küfretti. Sanık  Baraç’a duruşmaya katılanlar da tepki gösterdi. Tartışma devam ederken sorgusu devam eden Karaoğlu ailelere ve avukatlara “Burada bulunanların çoğu DHKP-C terör örgütüne üye” dedi. Karaoğlu’nun ifadeleri ile salondaki gerilim arttı. Karaoğlu’na faşist diyen bir katılan ile Karaoğlu salondan çıkarıldı.

‘İNSANLIĞA KARŞI SUÇ’TAN YARGILAMALILAR’

Verilen aranın ardından mağdur avukatı Senem Doğanoğlu IŞİD’in Irak ve Suriye’deki son durumuna işaret ederek şunları söyledi: “IŞİD son dönemlerini yaşamaktadır, Irak ve Suriye’de devam eden yargılamalarda bunlar sadece ‘terör örgütü üyeliğinden’ yargılanmıyorlar. Aynı zamanda soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçlardan yargılanıyorlar. Bu cihatçılar kendi ülkelerine dönmek istiyorlar, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi kararına göre IŞİD, Ezidilere, kadınlara ve sünni Müslüman olmayan herkese karşı soykırım suçu işlemiştir. Bunun yanında tecavüz gibi insanlık suçlarını da işlemiştir. Avrupa ülkeleri diğer ülkelere seslenerek ‘IŞİD’lileri yargılarken kendi mevzuatınızda yoksa bile Avrupa Konseyi kararını gerekçe göstererek savaş suçu ve insanlığa karşı işlenen suçlardan yargılayabilirsiniz’ dedi. Biz de bu kişileri yargılarken sadece katliamdan veya örgüt üyeliğinden değil insanlığa karşı işlenen suçlardan yargılamalıyız, delilleri bu temelde değerlendirmeliyi.z.”

‘ÖSO VE DAİŞ İNSANLIK SUÇU İŞLEMİŞTİR’

ÖSO yargılamalarına da değinen Doğanoğlu, “Suriye’de ÖSO’da aktivasyonu tespit olunan bir kişi İsveç’te savaş suçu işlemekten ve insanlığa karşı nitelikli saldırıdan yargılanıyor” hatırlatmasında bulundu. Sadece infaz görüntüsü paylaşan bir Alman vatandaşının savaş suçu işlemekten yargılandığını da hatırlatan Doğanoğlu, “El Nusra cephesinden dönmüş olan ve Birleşmiş Milletler gözlemcisini kaçırdığı iddiası olan bir Alman vatandaşı savaş suçuna yardım etmekten dolayı ceza aldı. Le Farge isimli alçı şirketi ise IŞİD’e finansal yardım sağladığı iddiası ile insanlığa karşı işlenen suçlardan dolayı soruşturması devam ediyor” dedi.

Artı Gerçek

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

İŞÇİ SINIFININ MESELELERİ! / YSİ-8 EDİTÖR

YSİ 8. sayısı hazırlanırken siyasi gündem gerek Kürdistan’da gerekse Türkiye ve Dünya’da bir hayli yoğun. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir