Destpêk » GIŞTÎ » RUSYA’DAN PYD’YE EFRİN TEKLİFİ: YA TESLİM ET YA DA SESSİZ KALIRIZ

RUSYA’DAN PYD’YE EFRİN TEKLİFİ: YA TESLİM ET YA DA SESSİZ KALIRIZ

Rusya’nın PYD’ye, Efrin’i Suriye rejim güçlerine teslim etmemesi halinde, Türkiye ve ona bağlı silahlı grupların yapacağı operasyona sessiz kalacağını bildirdiği iddia edildi.

Adının BasNews’te saklı kalması şartıyla konuşan Rusya’da üst düzey bir yetkili olan Kürt siyasetçi, Efrin’deki gelişmeler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Rusya’daki görevinin hassasiyeti nedeniyle adını vermek istemeyen Kürt siyasetçi, Rusya’nın PYD’ye Efrin’i Suriye rejim güçlerine teslim etmesi için mühlet verdiğini ileri sürdü.

Rusya’nın, PYD’ye ‘Ya Efrin’i Suriye’ye teslim edersiniz ya da biz Türkiye’nin Efrin ve çevresine saldırmasına izin veririz’ tehdidinde bulunduğunu savunan Kürt siyasetçi, Rusya’nın, Suriye rejim güçlerine teslim edilmesi şartıyla Efrin’in güvenliğini üstleneceği sözü verdiğini belirtti.

Rusya’da yayın yapan UTRO haber ajansında dün yer alan haberde, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinde, Rusya’nın Türkiye’nin Efrin’e müdahalesine sessiz kalacağına dair söz verdiği belirtildi.

Kürt siyasetçi, Türkiye’nin Efrin’e müdahalesinin esas amacının, Tel Refad ilçesi ile YPG’nin IŞİD’den aldığı Minbic Askeri Hava Üssü ve çevresindeki Arapların ağırlıkta yaşadığı Arap köylerini kontrol etmek olduğunu söyledi.

Kürt siyasetçi, Rusya’nın PYD’ye “İran ve ABD’nin Efrin’e müdahale etmesine izin vermemesi ve Efrin’i Suriye rejimine teslim etmesi” şartlarını sunuğunu aktardı.

Kürt siyasetçi ayrıca, Rusya’nın 2014 yılında Kobonê saldırıları başlamadan önce PYD’den Derîk’in petrolü ile ünlü Rîmelan kasabasını rejim güçlerine teslim etmesi haline Kobanê’nin savunmasında YPG’ye destek olabileceğini söylediğini ileri sürdü.

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

İŞÇİ SINIFININ MESELELERİ! / YSİ-8 EDİTÖR

YSİ 8. sayısı hazırlanırken siyasi gündem gerek Kürdistan’da gerekse Türkiye ve Dünya’da bir hayli yoğun. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir