Destpêk » GIŞTÎ » “NE GİYECEĞİMİZE BİZ KARAR VERİRİZ”

“NE GİYECEĞİMİZE BİZ KARAR VERİRİZ”

İran’da kadınlar rejimin İslami kıyafet zorunluluğuna çeşitli şekillerde tepki gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde Başkent Tahran’ın en kalabalık yerlerinden biri olan Devrim Meydanı’nda bir kadının başındaki beyaz örtüyü atarak protestolara dahil olması, sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

Olayın ardından tutuklanan kadının avukatları, kısa bir süre sonra serbest bırakıldığını açıklandı.

Bu olayın akabinde bugün aynı meydanda başka bir kadın benzeri bir eylem gerçekleştirdi.

İran’da kadınların zorunlu başörtüsüne tepkisi yeni değil. Geçtiğimiz yıllarda da bu yasaklara karşı çeşitli kampanyalar düzenlendi.

1979’dan sonra başörtüsü zorunluluğuna karşı en kapsamlı kampanya 2012’de gündeme geldi. “Zorunlu hicaba hayır” kampanyasına birçok kadın activist de destek verdi.

2014 yılında başlayan “Gizli Özgürlük” kampanyası da geniş yankı uyandırdı. Kadınların kapalı mekanlarda çektikleri başı açık resimleri sosyal medyada paylaşmaları, kampanyanın başlıca eylemi oldu.

Daha sonra “Beyaz Çarşamba” adıyla düzenlenen kampanyada, her Çarşamba günü başörtüsünü çıkarıp beyaz bir tülbentle fotograf çeken kadınlar, dayanışma için bu resimlerini sosyal medyada paylaşmaya başladı.

İran’da 1979 yılındaki “İslam Devrimi” ile başa geçen iktidarın ilk işi kadınlar için başörtüsü zorunluğunu getirmesi oldu. Sadece 2 ay sonra tüm resmi kurum ve kuruluşlarda uygulanan yasağın ilk uygulayıcılarından biri de bugünkü Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani oldu.

Ancak o yıl bu karar aynı zamanda büyük bir tepkiye neden oldu.

Başörtüsü ve islami kıyafet zorunluluğuna ilişkin ilk yasa 1983 yılında yürürlülüğe girdi. Yasa ile kadınların sokak ve genel yerlerde örtünmesi zorunlu hale getirildi.

Arından geçen yıllarda İranlı kadınlar, hicabı yaygınlaştırma ve sevdirme kampanyaları ve hatta sokaklarda islami usüllere göre giyinmeyenlere karşı uygulanan şiddette rağmen seslerini yükseltmekten bıkmadılar.

Ülkede geçtiğimiz yılın sonunda başlayan ve yeni yıla sarkan gösterilerde, beyaz başörtüsünü bir çubuğun ucunda sallayan, başı açık kadın gösterilerin sembolü olmayı başardı.

Başörtüsünü bayrak yapan bu kadının görüntüleri, yüzlerce kadını harekete geçirdi ve İran’daki gösterilerin bir yüzü haline geldi.

Başındaki beyaz örtüyü bayrak şeklinde dalgalandıran kadınların gösterileri bir sonuç alıncaya kadar devam edecek gibi görünüyor.

 

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

ŞAM-BAĞDAT KUYRUĞUNA BAS, MOSKOVA-PEKİN BAŞKALDIRIR!

Türk Dışişleri, sömürge Osmanlı Veziri gibi tehdit ediyor! Çünkü Türkiye, Osmanlı Kürdistanı’nı hedefliyor, ‘Güvenlik koridoru’ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir