Cumartesi, Ekim 19, 2019
Destpêk » GIŞTÎ » MÜSLÜMAN DÜNYANIN KÜRTLERLE BAYRAMLAŞMAYA YÜZÜ YOK!

MÜSLÜMAN DÜNYANIN KÜRTLERLE BAYRAMLAŞMAYA YÜZÜ YOK!

Ortadoğu’nun acılı sosyolojik yapısı içerisinde halkların mutluluklarını paylaştıkları özel günlerde vardır. Yapılan uygulamalar ayrı bir tartışma konusu olsa da Müslüman halklar Kurban Bayramı ritüellerini gerçekleştirerek bir bayramı daha kutladılar.

Hasan Işık / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Bu bayramın güzel yanlarından birisi kırgın ve küskünlerin barışmasıdır. Ancak bir de çok trajik bir yan barındırmaktadır. Fakirliğin kader gibi kabul ettirildiği Ortadoğu halkları bu bayramda maddi imkanları olanların kendilerine verdikleri etlere teşekkür ederek minnet duymaktadırlar. Aslında korkunç bir adaletsizliğin terennümüdür bu. Öyle ki bir komşu yoksul iken diğeri et kesip gönlünden kopanı yoksul gördüğü komşusuna vermektedir. Bu hem bir sınıf farkını aleni olarak yansıtmakta hem de bilinçli olmamakla beraber zenginin yoksul üzerinde kurduğu tahakkümün tescilidir. Bir de bugünün adeti olarak küskünlerin barışması, hakkı yenenlerin haklarının iadesi için girişimlerde bulunulması gerekmektedir. Tüm bunların ışığında sorulması gereken soru şu Müslümanların birbirleriyle bayramlaşacak yüzleri var mıdır?  Hele de Dünya Müslümanlarının Kürtler ile bayramlaşacak yüzleri var mıdır?
Dünyanın hiçbir Müslüman’ının Kürtlerle bayramlaşacak yüzü yoktur.
-Halepce katliamından iki gün sonra toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı’nda dostluk pozları veren bütün Müslümanların Kürtlerle bayramlaşacak yüzleri olabilir mi?
-Çocuklarının önünde Kürtleri idam sehpalarında katleden İran’ın Kürtlerle bayramlaşacak yüzü olabilir mi?
-Kimliklerini topladıktan sonra bir daha vermeyen Suriye’nin Kürtlerle yüzleşecek yüzü olabilir mi?
-Cizre bodrumlarında insanları yakan, Taybet Ana’yı sokak ortasından günlerce kaldırtmayan, Hacı Lokman Birlik’i panzer arkasında sürükleyen, Tahir Elçi’yi, Kemal Kurkut’u sokak ortasında vuran, Kürdistan’ın ormanlarını yakan dilini yasaklayan, dünyanın dört bir yanındaki Kürtlere saldıran, işkencede öldürülmüş evladının, eşinin ya da kardeşinin mezarının yerini soran Cumartesi Anneleri’ne saldıran ..an..an…an Türkiye’nin Kürtlerle bayramlaşacak yüzü olabilir mi?
-Sömürge tanımına bile uymayan statüsüz bir ülke ve ulusun sömürgecilerinin hepsinin Müslüman olması ve diğer Müslümanların da Kürtlerin bu haksızlığa maruz kalmasını normal olarak görmesi Müslüman halkların Kürtler söz konusu olduğunda teoride ki komşuluk, insanlık ve paylaşım temelli söylemlerinin yerinde yeller esmektedir. Öyle ki dünyaya Cihad ilan eden ve el altından pek çok Müslüman devletten destek gören DAEŞ’in Kürtlere karşı katliama yönelmesine hiçbir Müslüman devlet tepki göstermemiştir. Ayrıca dünyayı Radikal İslam denen vebadan kurtaran Kürtlerin hala uluslararası arenada statülerinin verilmesi konusunda hiçbir girişim bulunmamaktadır.
Tüm bunların ışığında Kürdün canına, namusuna, geleceğine kasteden ve Kürtlerin köle gibi yaşamalarının çabasını veren İslam dünyasının Kürtlerin bayramını kutlamaya yüzü yoktur.
Kürtler tüm bu zorluklara rağmen öz güçlerine dayanarak kazanacakları özgürlükleri ile Ortadoğu’ya örnek olacakları özgür yaşamı inşa ettikleri zaman bütün halklara en büyük bayram hediyesini vereceklerdir.

Hakkında Hasan IŞIK

Hasan IŞIK

Bu habere de bakabilirsiniz.

AFRİKALI THOMAS SANKARA

Thomas Sankara ya da Afrika’nın Che’si, asker kökenli Burkina Faso lideri. Devrimci, anti-emperyalist, sosyalist, pan-Afrikanist. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir