Destpêk » GIŞTÎ » MALATYALI KADINLAR: OHAL VE KHK’LER GİDECEK BİZ KAZANACAĞIZ

MALATYALI KADINLAR: OHAL VE KHK’LER GİDECEK BİZ KAZANACAĞIZ

 MALATYA DEMOKRATİK KADIN PLATFORMU 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ DOLAYISIYLA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.

Malatya Eğitim Sen şubesinde yapılan açıklamayı, platform adına Sema İzol yaptı. Sözlerine 8 Mart etkinliğine katılmak üzere Ankara’ya yolculuk ettikleri sırada geçirdikleri kaza sonucu yaşamını yitiren 7 kadın işçiyi anarak başlayan İzol, yüzyıllar öncesinden başlayan, her türlü baskıya, şiddete ve ayrımcılığa karşı kadın özgürlük mücadelesinin bugün de devam ettiğini söyledi.

‘İŞİMİZE, EMEĞİMİZE VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ’

“OHAL ve KHK’ler gidecek biz kazanacağız” diyen İzol, “Aylardır OHAL keyfiyeti ve hukuksuzluğuyla bizi terbiye etmeye çalışanlar şimdi de bizi süreklileştirilmiş bir OHAL’de yaşamaya mecbur kılmak istiyorlar. Başkanlık dayatmasıyla haklarımızı, geleceğimiz ve irademizin ipotek altına almak istiyorlar. Yasama, yargı ve yürütmenin tek bir kişinin emrine verildiği, erkin tek bir erkekte toplandığı diktatörlük yasasına karşı hayatlarımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

‘DİKTATÖRLÜK YASASINA HAYIR DİYORUZ’

Eşitlik ve özgürlük mücadelemizi her yerde sürdüreceklerini söyleyen İzol, “Tacizcileri, tecavüzcüleri ve kadın katillerini kollayanlara, çocuk istismarını yasalaştırmaya çalışanlara, ’Boşanırsan öldürürüm’ diyen erkek akla, kadını ‘son bir kez’ affetmeye zorlayan devletin en küçük birimi olan aileye, kadını eş-çocuk-ev üçgeninde boğmaya çalışan devlete ve emeğimizi sömüren sermayeye teslim olmayacağız. Savaşsız, sömürüsüz bir dünya için hayır diyoruz. Katliam, göç, yoksulluk ve sistematik şiddete dur demek hayır diyoruz. Emeğimiz, kimliğimiz, kentimiz, toprağımız bizimdir demek için hayır diyoruz” şeklinde konuştu.

EVRENSEL

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

TÜRKÜLER (İMİZ) VE BİZ

En apolitik form gibi görünen aşk temalı türküler(imiz)de bile bir biçimde ya doğayla ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir