Pazar, Şubat 23, 2020
Destpêk » KURDISTAN » MADIMAK KATLİAMI’NIN 26.YILI!

MADIMAK KATLİAMI’NIN 26.YILI!

2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin çağrısıyla Pir Sultan Abdal etkinliklerinin 4.sünü düzenlemek için Sivas’a gidenler Madımak Oteli’nde devlet destekli katliamla karşı karşıya kaldılar.

2 Temmuz 1993’te, ilericilerin, aydınların, yazarların içerisinde bulundukları otel; dinci gerici kesimler tarafından özellikle cami çıkışına denk getirilerek ateşe verildi. 2’si o otelde ekmeğini kazanmak için çalışan olmak üzere toplam 35 insanımız televizyonların, devletin, kolluk kuvvetlerinin gözleri önünde yakılarak can verdiler. İnsanların diri diri yakıldığı bu katliam adeta şova çevrildi, otel etrafında elinde benzin bidonları bulunan dinci-gerici kesim otel yanarken alkışlar tuttu, sloganlar attı, tekbirler getirdi.

Madımak’ta yaşanacak olan katliam günler öncesinden en ince ayrıntısına kadar planlanmıştı. Pir Sultan şenliklerine saldırı konusunda Milli Görüş Vakfı o dönem bu katliamın organizatörlüğünü yapıyordu. Aziz Nesin başta olmak üzere şenlik katılımcılarına saldıran bildiriler iki gün öncesinden insanlara dağıtıldı, şehre gelenlerin inanç kimliği üzerinden ”islam tehlikede” propagandası yaparak insanları otele yönlendirdiler. Ortaya çıkan katliam tablosu sonrası oldukça ilginç açıklamalar yapıldı, yaşananlardan yakanlar değil yananlar sorumlu tutulmak istendi. İnsanları diri diri yakmaya gerekçe üretilmeye çalışıldı. Ancak nafile, bugün Saadet Partisi Genel Başkanı olan Temel Karamollağulu o gün Sivas Belediye Başkanı’ydı. Katliamdaki hem bireysel hem de içinde bulunduğu dinci-gerici ideolojik çizginin sorumluluğunu yıllarca görmezden gelmesine karşın bugün ise adeta günah çıkarırcasına ”sorumluların bulunması, yargın önünde hesap vermesi” gibi oldukça ironik açıklamalar yapabiliyor.

Devletin göstermelik mahkemelerinde sözde yargılananların dava süreçleri uzatıldı, zaman aşımı getirildi ve birçoğu da AKP döneminde vekil oldu, serbest bırakıldı.

Başta Alevi, Kızılbaş Devrimciler olmak üzere her yıl olduğu gibi bugün de katliamın yıl dönümünde devrimci, demokrat birçok dernek, parti Sivas’ta yananların anısını tutmaya, Madımak’ı unutmadıklarını sokaklarda haykırmaya devam ediyor.

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

İDLİB, ERTELENEN KRİZ ELLERİNDE PATLADI

İdlib’te yaşanan çatışma bir yıldan beri gündemde olup davul zurna çalarak “geliyorum” diyordu ve geldi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir