Destpêk » GIŞTÎ » KÜRDİSTANİ SOL PARTİLER KONFERANSI: KÜRDLERİN HAKLI DAVALARINI DESTEKLEMENİZİ İSTİYORUZ

KÜRDİSTANİ SOL PARTİLER KONFERANSI: KÜRDLERİN HAKLI DAVALARINI DESTEKLEMENİZİ İSTİYORUZ

Dört parçadan Kürdistani Sol Partiler Konferansı’nın bileşenleri on-line olarak yaptıkları toplantıda Kürdistan parçalarındaki son siyasi gelişmeleri değerlendirdiler. Toplantıda öne çıkan vurgu ise Ortadoğu’da barışın, huzurun ancak Kürd sorununun barışçıl, demokratik ve adil çözümüne bağlı olduğudur.

Kürdistani Sol Partiler Konferansı’nın bileşenlerinin ortak açıklamasının tamamı aşağıdadır.

***

Kürdistani Sol Partiler Konferansı’nın bileşenleri olarak Kürdistan’ın durumu hakkında sizleri ve sizlerin vasıtasıyla ülkenizin karar organlarını bilgilendirmek istiyoruz.

Kuzey Kürdistan’da Türk hükümetinin askeri operasyonları ve bölgeyi militarize etmesi, Türkiye’de yaşayan tüm halkın hak ve özgürlüklerini ayaklar altına alma eşliğinde sürüyor. Bu ve derinleşen ekonomik kriz halkın yaşamını çekilmez hale getirmiştir.

Türk hükümeti bu politikalarını gözden geçirmek yerine, yüz yüze kaldıkları krizi sınırlarının ötesine taşımak istiyor. Akdeniz’de buhrana neden olarak, Suriye ve Libya’ya askeri güç göndererek, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Fransa ve Avrupa Birliği ile sorunlar yaratarak, Güney Kürdistan’da, Batı Kürdistan’da köy ve mezraları işgal ederek, yaşanan krizi gizlemek, kamuoyunun dikkatini başka yöne çekmek istiyor.

Doğu Kürdistan’da İran İslam Cumhuriyeti’nin baskısı, işgal ve tecridiyle, ülke genelinde idam, işçi savunucularını, kadın hakları savunucularını, çevrecileri ve sivil aktivistleri tutuklayıp hapsetme uygulamaları sürüyor. Halk yığınlarını baskı altına tutmaya, Güney Kürdistan’ı tehdit etme ve bombalama, Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen’in içişlerine müdahale eşlik ediyor. İran İslam Cumhuriyeti’nin bu politikası, bölgede huzur ve güvenin yıkılmasına yol açıyor. Demokrasinin olmadığı İran’da insan hakları ayaklar altına alınıyor.

Batı Kürdistan’da Türk askerleri ve işbirlikçisi radikal gruplar, Afrin, Serekani ve Girêsipi bölgelerinde, Kürdleri küçük düşürüyorlar, kadınları taciz ediyorlar, keyfi olarak tutukluyorlar, kaçırıyorlar ve öldürüyorlar. Tüm bu uygulamalar, Müttefik Güçlerin, Rusya ve Suriye’de bulunan öteki büyük devletlerin gözü önünde yapılıyor. Bu devletler çıkarları doğrultusunda Kürdlerin haklı davasına yaklaşıyorlar, Suriye’nin geleceği için yapılan uluslararası toplantılarda Kürdler ve haklı taleplerinin gözardı edilmesi için çaba harcıyorlar.

Güney Kürdistan’da demografik yapıyı değiştirme, Kürdistan Bölgesi İdaresi dışında kalan Kürd bölgelerinin Araplaştırılması siyaseti devam ediyor. Merkezi hükümetin Anayasa’yı uygulamamasının, 2014 yılından bu yana Kürdlerin hakkı olan bütçeyi hakkıyla vermemesinin yanısıra, Heşdi Şabi ve benzeri gruplar söz konusu bölgelerde şoven uygulamalara imza atıyorlar. Ve bu politika orta ve güney Irak’ta sivil toplum eylemcilerinin tutuklanması, öldürülmesiyle birlikte sürüyor.

Pandemi de Kürdistan’ın dört parçasındaki bu kötü durumu daha da kötüleştiriyor. 4 ülkenin yöneticileri Kürdistan’a yeterli tıbbi malzeme göndermiyorlar.

Kürdistan Sol Partiler Konferansı’nın bileşenleri olarak sizden ve hükümetinizden insan ve ulusal haklara saygı temelinde, dört parçaya bölünmüş Kürdlerin haklı davalarını desteklemenizi, uygun diplomatik yollarla Kürdleri baskı altında tutan devletlere baskı yapmanızı istiyoruz. Çünkü bu devletlerin ırkçı uygulama ve söylemleri, kin ve fesat politikaları sadece Ortadoğu’da değil, tüm dünyada huzur ve güveni tehdit etmektedir.

Bize göre Kürdistan, halkımızın arzusu ve iradesi dışında dörde bölünmüştür. Ortadoğu’da barış, huzur, güven, birlikte yaşam ve kalkınma, Kürd sorununun barışçıl, demokratik ve adil biçimde çözülmeden mümkün değildir.

Kürdistan Sol Patiler Konferansı Bileşenleri

Kürdistan Komünist Partisi-KKP (Türkiye)

Kürdistan Sosyalist Partisi (Türkiye)

Kürdistan Komünist Partisi (Suriye)

Kürdistan Emekçiler Örgütü (İran)

Kürdistan Demokratik Hareketi (Irak)

Kürdistan Emekçiler Partisi (Irak)

Kürdistan Komünist Partisi (Irak)

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

AZERBAYCAN ERMENİSTAN SAVAŞI VE TÜRKİYENİN ROLÜ!

Son gelişmeler Üçüncü Dünya Savaşı’nda Ortadoğu’dan sonra bir de Kafkasya cephesinin açıldığını gösterdi. Azerbaycan-Ermenistan Savaşı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir