Destpêk » GIŞTÎ » KÜRDİSTANİ SEÇİM İTTİFAKI: KAYYIM KARARINI TANIMIYORUZ!

KÜRDİSTANİ SEÇİM İTTİFAKI: KAYYIM KARARINI TANIMIYORUZ!

Kayyımlara karşı ortak açıklama yapan Kürt partileri, ‘Kayyım, sadece HDP’nin, Kürdistani seçim ittifakının sorunu değildir. Bu tutuma karşı suskun kalmak onaylamaktır’ dedi.

Diyarbakır’da bir araya gelen Kürt parti ve hareketleri Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlıklarına kayyım atanmasına yaptıkları ortak açıklamayla tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi’nin yerel seçimler kapsamında ittifak sağladığı, Azadî Hareketi, İnsan ve Özgürlük Partisi (PîA), Kürt Demokratlar Platformu (KDP), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Devrimci Demokratlar (DDKD) ve Kürdistan Demokrat Partisi Türkiye (TKDP), kayyım atanmalarına karşı HDP Diyarbakır İl Binası’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, HDP’li milletvekilleri ve Kürt parti temsilcileri katıldı. 

Yapılan ortak açıklamada, kayyım ataması halkın iradesinin gaspı, hukuka ve demokrasiye yapılmış bir darbe olarak nitelendirildi.

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek tarafından okunan ortak açıklama şöyle: 

Partilerimizden kayyım atamasına ilişkin ortak açıklama:

Geplaatst door Kürdistan Komünist Partisi – KKP op Maandag 19 augustus 2019

“31 Mart 2019 seçimlerinde halkın iradesiyle seçilen 3 büyükşehir belediye başkanlarının, İçişleri Bakanlığı’nın gösterdiği gerekçeyle görevden alınıp, yerlerine kayyım atamasını halkın iradesine yapılan bir gasp, hukuka ve demokrasiye yapılmış bir darbe olarak görüyoruz.

2016’dan başlayarak, iki dönemdir başa gelen belediye başkanlarını ekseriyetle, tutarlı hiçbir hukuki gerekçeye dayanmadan görevden alınmaları, yerlerine kayyımların atanmaları, toplumu sivil ve meşru siyasetten, demokrasiden uzaklaştırma çabasıdır. AKP hükümetinin iktidar olduğu günden beri sürekli vurguladığı halkın iradesinin üstünlüğü, demokrasi ve adaletin güçlenmesi gerektiği söylemlerini kayyım süreci pratiğiyle çiğnenmiştir.

AKP iktidarı ortaya koyduğu bu tutum ile demokrasiden umudunu kestiğini göstermiştir. Öyle görünüyorki Türkiye’de demokrasinin güçlenmesi istenmemektedir. Biz Kürdistani parti ve oluşumlar olarak; bu tür anti-demokratik ve siyasi kararları kınadığımızı ve tanımadığımızı deklare ediyoruz. Bu kayyım kararları Türkiye demokrasisine ve halkımızın iradesine vurulmuş bir darbe olarak görüyoruz. 

Bu sadece HDP’nin, Kürdistani seçim ittifakının ve Kürt halkının sorunu değildir; tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur. Bu tutuma karşı suskun kalmak, onaylamaktır. Bizler; uluslararası kamuoyunu, AB Komisyonunu, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Komitesi’ni ve BM’yi bu anti-demokratik kayyım kararına karşı net tavır almaya çağırıyoruz.” (MA)

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

OYUNLARINA YABANCILAŞAN ÇOCUK İŞÇİLER!

“Nasıl bir toplumsal yapı istiyoruz” sorusu çocukluk dönemiyle başlar. Sahip olunan üretim ilişkilerine bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir