Destpêk » GIŞTÎ » KÜRDİSTAN’DA AZ ULUSALCILIK, DAHA ÇOK KOMÜNİST TOPLUM

KÜRDİSTAN’DA AZ ULUSALCILIK, DAHA ÇOK KOMÜNİST TOPLUM

“…Sosyalizmin tarihinde hüküm sürmüş merkeziyetçi, otoriter, determinist, sanayileşmeci, devletçi gelenek alternatif olmak şöyle dursun, kapitalizmin insanlara sunduğu özgürlük yanılsamasını bile gerçekleştiremedi.”

Özgür Toprak / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Bir özgürlük geleneği olarak Komünist mücadelenin Kürdistan’da yeniden içeriklendirilmesi ve somut, uygulanabilir projeler üretmesi artık kaçınılmaz hale geldi….

Kuzey Kürdistan’da ulusal teorilerin tıkandığı, işçi sınıfına dayalı geleneksel Marksist çizginin etkinleştiği bir ortamdayız, anti-otoriter, şiddet karşıtı, özyönetimci, ödünsüz özgürlükten ve karşılıklı yardımlaşmadan, âdemimerkeziyetçilikten uzak federatif yapılardan yana bir Kürdistan’da Komünist teori üretmeliyiz.

Kürdistanlı Komünistler asıl hedef olarak, “Ulusal mücadelenin Komünist bir çizgiye çekmesi” ve “toplumun Komünistleştirmesi” süreçleriyle Kürt halkının her türlü tahakkümcü yapıdan kurtulup özgürleşmesini koymalı.

Bunun mücadelede bir değil birçok cepheden sürdürülmesi gerekmekte, bu süreç  kargaşaya değil ulusal mücadeleyi zenginleştirmeye yol açacak.

Salt ulusal merkeziyetçilik ve sanayileşmeci zihniyeti yani kurulacak Kürdistan’ı sınıflı topluma evireceğini, mücadelede büyük bir kısmı oluşturan, işçiler ve emekçilerin ödediği bedeli tahrip edecektir.

Komünist mücadele doğanın kendi içinde bir anlam ve değer kaynağıdır ve insanın ondan uzaklaşması ona ayak uydurmaması yolundaki düşünceler oluşacak Kürt burjuvazisine hizmet eder.

Kürdistan’daki gelecek kuşaklar için kendimiz için özgürlük talep etmekten ve Kürdistan’da Komünist bir mücadeleyi hemen hayata geçirmekten başka bir çaremiz yoktur. Daha Az Ulusalcılık, Daha Çok Komünist Toplum.

13.03 2018

 

Hakkında Özgür TOPRAK

Özgür TOPRAK

Bu habere de bakabilirsiniz.

“ÖTEKİ” VE “HOŞGÖRÜ”

Ne zamandır yazmak istediğim ancak sağlık sorunlarım nedeniyle 7 aydır kalem kağıttan uzak kaldığım için …

Bir Yorum

  1. Ewar bas kurban biz bu ulusu demokrat yapamadik kominis nasil olcak kolaymi bu gerici toplumda saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir