Destpêk » CÎHAN » KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ALMANYA’DA ÖRNEK BİR DAYANIŞMA: “KORONA KRİZ MASASI” / ENVER ŞEN

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ALMANYA’DA ÖRNEK BİR DAYANIŞMA: “KORONA KRİZ MASASI” / ENVER ŞEN

Berlin kentinde kurulan “Korona Kriz Masası” sözcüsü İsmail Parmaksız ile Covid-19 salgını ve bu süreçte geliştirilen dayanışma üzerine bir söyleşi yaptık. İlgi ile okuyacağınızı düşünüyoruz.

Röportaj: Enver Şen

Korona kriz masası fikri nasıl doğdu?

Öncelikle işçi bültenindeki arkadaşları selamlıyorum. Böyle bir dergiyi de olumlu buluyorum. Nitekim hepimiz ezilen ve sömürülenden yana bir cephenin içindeyiz. Hele biz Kürdistanlılar olarak, bu sistemden en fazla zarar gören kesimiz. Kürdistanlıların birliği hepimizin ertelenmez görevidir. İnanıyorum ki bu bülten bu yolda büyük çaba içindedir.

Berlin’de, Korona Kriz Masası fikrine gelince; hepimiz her şart altında mücadele etmeyi, halklarımıza hizmet etmeyi erteleyemeyiz. Şartlar ne olursa olsun. En baskıcı dönemlerde de Kürtler bundan bir adım geri atmamışlardır. Biz de o parçanın buradaki ayaklarıyız. Virüs olayı ortaya çıkınca sokağa çıkılmayacağını insanlar arasında bire bir ilişkinin kesileceğini bilince çıkardık. Bir grup arkadaş Navenda Kurdistaniyen Azad ve Dest-Dan kadın meclisi üyeleri olarak kısa bir toplantı yaptık. Kısa bir durum değerlendirmesinden sonra acilen bir Korona Kriz Masası oluşturmayı ve bu masaya tüm demokratik kesimleri de dahil etme kararını aldık. Sorun hepimizin sorunu. Biz insanlarımızı bilgilendirmeyi sadece mevcut devlet kurumlarına bırakmamayı, elimizden ne geliyorsa insanlarımıza hizmet etmeyi tüm çalışmalarımızın merkezine koyduk. Hemen bir Whatsapp grubu oluşturduk. Aktif mücadele içinde olan herkesi bu gruba dahil ettik. Ve hep birlikte bu çalışmayı yürütüyoruz. Bu grubu oluştururken insanların siyasi görüşlerine bakmadık. Kıstasımız; demokrat, eşitlikçi bir sistemden yana olmalarıydı. Nitekim bu virüs de bu mevcut sistemin bir ürünü. Bizim için de insan sağlığı her şeyin önünde ve üstündedir. Bu virüsten dolayı insanlarımız evlere kapatıldı. Gelişen teknikle insanlarımızı yalnız bırakmama düşüncesi bu masanın oluşmasında en önemli etkendir.

Neler yapılıyor?

Belli bir süre geçince, yoğun talep ve sorunlarla karşı karşıya kaldık. Bundan yola çıkarak, kriz masasında çalışma grupları oluşturmaya gittik. Önce bu düşünceyi masada tüm üyelerle paylaştık. Ve; a) Sağlık Çalışma Grubu b) Sozial Halkla İlişkiler Grubu c) İhtiyaç Malzeme Grubu d) Eğitim Kültür Grubu e) Bürokratik Çalışma Grubu d) Medya Grubu adı altında 6 çalışma grubu oluşturduk.

Bu dönemde insanlarımızın evde kalmasının vermiş olduğu stres ve olumsuzlukları, çocuk ve aile iç sorunları, çocukların okula gitmemesinden eğitimlerinin bir şekilde devam etmesi, tüm dairelerin kapalı olmasından kaynaklı, sağlıkla ilgili bilgi, malzeme ihtiyaçlarını giderme sorunlarında gücümüz oranında karşılıksız maskeden, eğitime kadar bize gelen sorunları bu çalışma gruplarıyla çözmeye çalışıyoruz. Bu görev bölümü doğrultusunda çalışmaların daha sonuç alıcı olduğunu da görüyoruz. Gruba üye her arkadaş bu çalışmanın içinde aktif yer almaktadır. Grubumuzda doktor, milletvekili, akademisyen ve sanatçı da mevcut.

Başka gruplar ve ilçe belediyeleriyle çalışmaları özetleyebilir misin?

Kriz masası oluştuğundan beri tüm belediyelere sosyal alanda faaliyet yürüten gruplarla ilişkilere girdik. Bir şekilde ortak dayanışma içinde bilgi alışverişinde, ortak çalışma yürütüyoruz. Bilindiği gibi insanlarımız dil bilmiyor. Biz Kurmanci-Sorani-Zazaki ve Türkçe, Arapça hizmet veriyoruz. Bunu buradaki belediyelere ve iltica Heimlarına ilettik her zaman onlarla kontak içindeyiz. Maskeleri evlerde dikiyoruz ve karşılıksız dağıtıyoruz. Alman sosyal alanında çalışma yürüten gruplara da 700 maskenin bir bölümünü hediye ettik kalanını da bu hafta vereceğiz.

Son olarak şunu sorayım; Koronavirus sonrası herhalde grup dağılmayacak, bu çalışmaları nasıl geliştirmeyi düşünüyorsunuz?

Koronavirüsünü muhakkak yeneceğiz. Ama bu durum uzun sürecek gibi görünüyor veya öyle isteniyor. Önce dediğim gibi hiçbir şart altında bizim mücadelemiz durmaz. Her şarta göre mücadele yöntemimiz var olacak. Bu virüs kriz masası çalışmasıyla çok önemli bir birlikteliği hepimiz yakalamışız bu birlikteliğin devam etmesi gerekir. Biz bunun için üzerimize ne düşüyorsa onu yapacağız. Bu birlikteliğin adı bugün Korona Kriz Masası yarın normalleşirse başka bir adla devam ettirmek için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız.

Bu masada bulunan ve bizle beraber olan ve olmayan tüm demokrat grup ve bireylere masa adına teşekkür ediyorum.

Son olarak da biz tüm sağlık kurallarına uyarak, insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak, her konuda yardım etmek için evde de kalmayacağız, gerektiği zaman dışarı çıkıyoruz hizmetimizi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.

Bu virüsten dolayı kimse dışarı çıkamıyor. Ne yaparsam yanımda kalır, kimse duymaz herkes virüsle uğraşıyor diyen, TC ve onun iktidarının da halklarımıza ne yaptığını biliyoruz. Önümüzdeki günlerde Erdoğan iktidarını teşhir etmek için sağlık kuralları çerçevesinde sokaklarda olacağız.

Buradan İşçi Bültenine başarılar diliyorum. Tüm çalışanlarına saygılar sunuyorum.

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

ŞAİRLER GALERİSİ

Coğrafyamızda aydın olmak, onurlu yaşamak, hele ki muhalif kalarak bu tavrı sürdürmek geçmişten günümüze her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir