Destpêk » GIŞTÎ » KATLİAM YAPMAK SERBEST ANMA YASAK!

KATLİAM YAPMAK SERBEST ANMA YASAK!

Her yıl polisin engelleme çabalarına rağmen yine de yapılan 10 Ekim Gar Katliamı’nın anma yıldönümünde yine aynı şeyler yaşandı. 10 Ekim Gar Katliamı’nın 5. yıl dönümü anması alanın 500 metre uzağında ve gözaltılara rağmen gerçekleştirildi.

Ali Gökkaya – Ankara / Rojnameya Newroz

Covit-19 salgınından ötürü “her kurumu ve anmada bulunmak isteyenleri bulunduğu yerde 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyoruz” şeklindeki duyum son anda değişti. 10 EKİM BARIŞ VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Ekim-Der)’in son anda yaptığı 10 Ekim katliamının 5’nci yıl dönümünde arkadaşlarımızı anıyor, onların barış hayallerini gerçekleştirmek için mücadeleye devam ediyoruz” çağrısıyla, kitle, Ankara Gar önündeki Demokrasi Alanı’nda yapılacak anma için saat 09:30’da Ulus Metro İstasyonu’nda buluştu.

Ankara Valiliğinin “ hayatını kaybedenlerin aileleri ile kurum temsilcilerin Ulus Metro önünden alana kadar yürüyerek anmaya izin verileceği” bilgisine rağmen, kurumların dışında pek çok siyasi kesimden gelenlerle birlikte 500 kişilik bir sayının alanda toplandığı görüldü.

Polis büyük bir yığınla Ankara Gar önüne gidecek tüm anayollar ve ara yolları kapattığından dolayı Ulus Metro girişi önünde kurduğu barikattan HDP, KKP, CHP, EMEP, SYKP, ESP, DİSK, İHD, KESK ve KESK’e bağlı sendika ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda milletvekilleri büyük güçlükler içinde alana girebildiler.

Polislerin pek çok devrimci çevre ve kişilere ise alana girmesine müsaade etmeyip buradan uzaklaştırmaya çalışması tepkiyle karşılandı. Polisler, sık sık pandemi nedeniyle anma etkinliğine izin verilmeyeceğini, dağılmaları yönündeki anonslara rağmen alanı terk etmeyenlere saldırdı. 20 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. “Katil devlet hesap verecek”, “10 Ekim’i unutma, unutturma” , “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” , “faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla polis saldırısı protesto edildi.

Ankara Valiliğinin “sadece aileler ve kurum temsilcileri” ısrarından, kitleyle birlikte anmayı gerçekleştirmesine izin vermediğinden dolayı kalabalık gar istikametine giden yolun başında uzun süre bekletildi. Bununla birlikte; anma saati geçsin de anma yapılmadan dağılma gerçekleşsin niyetiyle kitleyi beklettiği anlaşıldı.

Katliamın gerçekleştiği saat 10.04’e iki dakika kala, katliamda eşini kaybeden 10 Ekim Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun alan dışında bekletilen kalabalığa hitaben “polis Ankara Garı önünde bir dakikalık saygı duruşu yapılmasına sadece bize izin verdi, biz aileler de oraya gidip saygı duruşunda bulunup karanfillerimizi bırakacağız” anonsuna rağmen karar son anda değişti, anma toplanılan yerde yapıldı.

Anmaya katılanların tümüyle birlikte katliamın gerçekleştiği noktadan beş yüz metre ötede bir dakikalık saygı duruşu yapılarak olası yeni gözaltıların önüne geçildi. Katliamda yaşamını yitirenlerin adları tek tek okundu ve “Yaşıyor” sloganları atıldı. Sık sık hükümet karşıtı atılan sloganlar sonrasında kitle alandan ayrıldı.

Hakkında Ali GÖKKAYA

Ali GÖKKAYA

Bu habere de bakabilirsiniz.

AZERBAYCAN ERMENİSTAN SAVAŞI VE TÜRKİYENİN ROLÜ!

Son gelişmeler Üçüncü Dünya Savaşı’nda Ortadoğu’dan sonra bir de Kafkasya cephesinin açıldığını gösterdi. Azerbaycan-Ermenistan Savaşı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir