Destpêk » GIŞTÎ » KARANTİNADA TENCERE YENİR Mİ?

KARANTİNADA TENCERE YENİR Mİ?

Gölbaşı’nda ilan edilen karantinada birçok işyeri kapatılırken tencere fabrikası üretime devam ediyor!

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi, son iki gün içerisinde Covid19 vaka sayısının artması üzerine karantina altına alındı.

Yasin Yetişgen / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Aşağı Karakuyu ve Gedikli köylerinin ardından önceki günlerde Yeşilova köyü de karantina altına alınmıştı. İlçe merkezinde de Covid-19 vaka sayısı artınca İlçe Hıfzıssıhha Kurulu yeni bir karar aldı. Kurul, Aşağı Karakuyu, Gedikli ve Yeşilova köyünün ardından ilçe merkezinin tamamında 7 Mayıs 24.00 itibariyle 14 günlük karantina kararı aldı. 

İlçe’de market, fırın, eczane gibi yerler hariç tüm işyerlerinin kapalı olacağı söylenmekte. Lakin ilçede bulunan tencere fabrikası (Osmanlı Metal Sanayi – OSM şirketi) açık kalarak faaliyetine devam ediyor. Fabrika yetkililerinin işçiler için kaymakamlıktan izin aldığını bizzat fabrikadan işçiler aktarıyor. İşçiler bu salgın döneminde evden işe işten eve giderken hep tedirgin olduklarını söylüyorlar. İşçiler ilan edilen bu karantina ile biraz sevinmişken kaymakamlığın fabrikaya üretime devam etme izni vermesi nedeniyle sevinçlerinin kursaklarında kaldığını ifade ediyorlar.

Covid-19 salgını boyunca AKP’nin tüm işçilere hangi gözle baktığı Gölbaşı ilçesinde de kanıtlanmış oldu.

Şimdi buradan sormak gerekiyor: Bu tencere fabrikası halkın hangi acil ihtiyacını karşılayacak! Tencereler ekmek değil ki yiyelim, ilaç değil ki içelim! Bu fabrikada yüzlerce işçi çalışıyor, her gün bu insanlar fabrikada bir araya geliyor sonra akşam ailelerinin yanına dönüyorlar. 30 bin kişilik bir ilçede karantina ilan edeceksiniz yüzlerce işçinin çalıştığı fabrikada karantina uygulamayacaksınız. Neden? Bu yüzlerce işçi akşam evlerine döndüklerinde zaten binlerce insanla etkileşime geçiyorlar. Covid-19 yayılmamışsa da bu uygulamalarıyla AKP virüsü zaten yayıyor. İşte bu nedenle AKP virüsten daha tehlikeli!

Devlet ne işe yarar? Vatandaşlarından her şey için vergi toplayan devlet ne işe yarar? Şu salgın dönemlerinde vatandaşının, özellikle işçilerin maaşları ve sosyal haklarını garanti altına alamayan, işçiye ücretli izin verilmesini sağlayamayan devlet ne işe yarar?

Sözü fazla uzatmaya gerek yok. AKP’nin salgın boyunca yaptığı şey patronlar yaşasın, gerekirse işçiler ölsün! Bunu en net açıkladıkları sözde 200 milyar TL’lik destek paketinde gördük. Pakette işverene her türlü kolaylık tanınırken ücretsiz izne çıkarılan işçilere günlük 30 liranın biraz üzerinde bir ücreti reva gördüler. Onu da durumunu kanıtlayabilen işçiye veriyorlar, kanıtlayabilirsen!

Salgın karşısında, kapitalizmin temsilcileri olan işverenlerin ve hükümetlerinin gerçek yüzlerinin nasıl da ortaya çıktığını işçiler, işsizler ve mazlumlar artık görmeli. Tüm dünyanın kendilerinin olduğunu zanneden bu sülüklerin tepesine, işçi sınıfının gücünün farkına vararak yumruğunu indirmelidir.

YSİ Bülteni

Yurtsever Sosyalist İşçi – Sayı:5

Bültenin tüm sayılarının PDF formatı için aşağıdaki bağlantılara tıklayın

Sayı-1

Sayı-2

Sayı-3

Sayı-4

Sayı-5

Hakkında Yasin YETİŞGEN

Bu habere de bakabilirsiniz.

2020’NİN 18 MAYIS’INDA ONA DAİR

 “68 ruhu bağımsızlıktır,”[9] saptamalarını aşan enternasyonalist ihtilalciliğiyle resmi ideolojinin de korkulu rüyası olan O; “İçinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir