Destpêk » CIWAN » HDP GENÇLIK MECLISI EŞ SÖZCÜSÜ: ”KÜRDISTAN GENÇLIĞINI HEP BIRLIKTE HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ!”

HDP GENÇLIK MECLISI EŞ SÖZCÜSÜ: ”KÜRDISTAN GENÇLIĞINI HEP BIRLIKTE HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ!”

HDP MYK Üyesi ve Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü Serhat Aktumur geçtiğimiz günlerde Amed’te kendisini MİT mensubu olarak tanıtan 3 kişi tarafından kaçırıldı, işkenceye uğradı, tehdit edildi ve ormanlık alanda bırakıldı. Konuyla ilgili HDP Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü Betül Ünsal ile görüştük.

Yaşar Kazıcı \ Amed \ Rojnameya Newroz

Örgütlü veya örgütsüz mahalle ve üniversite gençliğine yönelik uzun süredir kaçırma, ajanlık dayatması haberleri çokça basına yansıdı. Ancak bu sefer doğrudan bir gençlik hareketinin merkezi bir üyesi kaçırıldı, tehdit edildi. İktidarın gençliğin en örgütlü ve en merkezi görevlerde yer alan kesimine karşı saldırıya yönelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Biliyorsunuz bundan 3-4 ay öncesinde biz bir hamle ilan ettik. “Harekete Geç” hamlesi. Bu hamleyle biz bir iddia ortaya koyduk. Dedik ki; sorunlara çözüm geliştirip, gençliğe alternatif alanlar yaratacağız. Bu alternatif alanlar içerisinde; genç kadından eğitime, eğitimden kültür-sanat’a vb. kadar alanları oluşturmak. Bu alanları oluşturacak olanda perspektifi sağlayacak olanda belirttiğiniz gibi MYK ve Gençlik Yürütme Kurulu’dur. Meclis olarak örgütlenmeye başladığımızdan bu yana onlarca arkadaşımız gözaltına alındı, tutuklandı, tehdit edildi veya kaçırıldı. O günden bugüne iktidarın politikası değişmedi. Bizim de örgütlülüğümüz değişmedi aksine daha da büyüdü,daha da gelişti. Hamleyle birlikte daha da büyütmeyi amaçlıyoruz ki amacımız belli noktalarıyla da yerini buluyor. Dediğimiz baskı durumları gerçekleşiyor, arkadaşlarımız kaçırılıyor. Direkt olarak bu Kurul üyelerine dair kaçırma, tehdit veya ajanlaştırma politikaları değerlendirecek olursak gençliğin örgütlü mücadelesine, özgür yaşam arayışına saldırıdır diyebiliriz. Bu arayış içerisinde olan her genç özel savaş politikalarının farkındadır. Özel savaş politikalarıyla gençlik öz kimliğinden koparılmaya çalışılır.

Ajanlaştırma, kaçırma olaylarının bir kısmı basına yansıyor. Sizin de takip ettiğiniz kadarıyla bu olayların yaşanma sıklığının son süreçte artması ne anlama geliyor? Kaçırma olayının HDP Gençlik Meclisi’nin önüne koyduğu ‘Harekete Geç” hamlesi ile bir ilgisi olabilir mi? Devlet gençliğin toparlanmasından mı endişeleniyor? Bir nevi ön alma hamlesi olarak devletin karşı hamlesi olarak okunabilir mi?

Şunun tanımı ortaya koyuyoruz; Örgütlü Gençlikle Özgür Geleceğe. Özgür Gelecek ideallerini gerçekleştirecek olan gençliktir. İktidarın tüm baskı, kirli politikalarının farkındadır ve bunun karşısında durur. Örgütlülük de beraberinde özsavunmayı getirir. Yani Örgütlü mücadeleyle özel savaş politikalarına karşı bir özsavunma geliştiyoruz. Bu özel savaş politikalarına karşı bir özsavunma ve alternatif alan hamlesi olarak da bir anlamıyla değerlendirirsek “Harekete Geç”i; iktidar yozlaştırmaya, kendine bağımlı hale getirmeye çalıştığı gençlerde bu politikaları başarıya ulaştıramayacağı için saldırıyor.

HDP Gençlik Meclisi şahsında devlet tüm Kürt gençliğine çok yönlü bir şekilde yönelmiş durumda; HDP Gençlik Meclisi’nin Kürdistan gençliğine çağrısı nedir? Gençlik ne yapmalı?

İktidarın yarattığı baskı durumuna karşı örgütlülüğü güçlendirip büyütmekle cevap olacağımızı, büyüttükçe de bu politikalardan hesap soracağımızı belirtebilirim. Sistem çok yönlü ve çok sistemli özel savaş politikalarıyla gençliğe saldırıyor. Kürt gençliğine özelde; uyuşturucu, fuhuş, ajanlaştırma ve kültürsüzlükle birlikte taciz-tecavüzü yayıyor. Bu duruma karşı bizler ilan ettiğimiz hamle kapsamında Kürdistanlı gençliği “Hep Birlikte Harekete Geçmeye” değerlerimize, varlığımıza saldıranlara karşı örgütlülüğü geliştirmeye çağırıyoruz.

Hakkında Yaşar KAZICI

Bu habere de bakabilirsiniz.

AZERBAYCAN ERMENİSTAN SAVAŞI VE TÜRKİYENİN ROLÜ!

Son gelişmeler Üçüncü Dünya Savaşı’nda Ortadoğu’dan sonra bir de Kafkasya cephesinin açıldığını gösterdi. Azerbaycan-Ermenistan Savaşı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir