Cumartesi, Ekim 19, 2019
Destpêk » GIŞTÎ » BÖLGEDE YENİ DÖNEM VE KÜRTLER!

BÖLGEDE YENİ DÖNEM VE KÜRTLER!

Hasan Işık / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Son günlerde Kürdistan’da yeni denklemler kurulmakta. Ortadoğu’nun yeniden şekillendiği bu dönemde saha iyice kızışmakta. Büyük sömürgeci devletlerin faaliyetleri bölgede 3. paylaşım savaşı yaşandığı tezini kuvvetlendirmektedir. Bu paylaşım savaşı herkesi etkilediği gibi savaşın sahalarından birisi olan Kürdistan’ı ve en çok da Kürtleri etkilemektedir.

Özellikle Türkiye’nin bölgedeki sorumsuz ve saldırgan tavrı problemi daha da çözülemez bir hale sokuyor. Rojava’nın tümüne dönük saldırıları, Afrin işgali en son da “Pençe Harekatı” Türkiye’nin aslında problemin derinleşmesinden ve çözümsüzleşmesinden başka adımlar atmadığını göstermektedir. Türkiye iç siyaset ve bölge güç dengeleri arasında belki de tarihinde olmadığı kadar sıkışmıştır. İşte devamlı savaş arzusu da bu sıkışıklığı biraz rahatlatma beklentisidir.

Son günlerdeki S-400 krizi ve ABD’nin Türkiye’nin Minbiç’e müdahalesine izin vermemesi Türkiye’nin bütün hesaplarını boşa çıkarmıştır. Zaten Erdoğan Türkiye’sinin Kürdistan işgalinden başka hiçbir hesabı da yoktur. Ancak bu emellerine ulaşamadıkça derin devletin onu oturttuğu ayaklarının sadece Kürt düşmanlığı üstüne kurulu bu masada oturma şansı da günden güne azalmaktadır. Rusya’nın bölgedeki planları doğrultusunda Afrin işgali ile başlayan Pençe Harekatı ile devam eden süreç Türkiye’yi yüzyıllık ortağı batıdan uzaklaştırma hamleleridir. Ancak unutulmamalıdır ki Türkiye’nin  kuruluşundan bugününe ayakta kalmasının bütün koşullarını Batı sağlamıştır. Ve bu devletin bütün önemli noktaları Batının kodları ile donatılmıştır. Bölgedeki yaklaşmakta olan ABD – İran savaşında elbette ki Türkiye’yi Rusya’ya kaptırmak istemeyeceklerdir. Erdoğan’ın bu hamleleri onun iktidarının sonunu getirebilir. Özellikle tepkilere yol açacağı biline biline İstanbul seçimlerinin iptal ettirilmesi yeni bir siyasi dönemin başlangıcıdır. İmamoğlu Türkiye’de yeni bir karizma yaratmıştır. İstanbul seçim sonuçları ne olursa olsun İmamoğlu belki de yakın dönemde CHP Genel Başkanı olacak. Bu derin devletin yeni planıdır. Böylelikle Kürtler de CHP’ye kanalize edilebilinir hesabı yapılmaktadır. Ancak birikimli ve tecrübeli Kürdistan siyaseti elbette ki bu tuzağa düşmeyecektir. Bölgede yeni dönemin siyaset ve nizam kurucuları Kürtlerdir. Dünya ve Batı bunu çoktan gördü bile.

Hakkında Hasan IŞIK

Hasan IŞIK

Bu habere de bakabilirsiniz.

AFRİKALI THOMAS SANKARA

Thomas Sankara ya da Afrika’nın Che’si, asker kökenli Burkina Faso lideri. Devrimci, anti-emperyalist, sosyalist, pan-Afrikanist. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir