Destpêk » GIŞTÎ » HALKIMIZIN ÖNEMLİ BİR DEĞERİ: DR. CEMŞİD BENDER
Sağdan sola Dr. Cemşid Bender ve A. Bali Han

HALKIMIZIN ÖNEMLİ BİR DEĞERİ: DR. CEMŞİD BENDER

Yurtsever dini duygularla yola çıkan ve sosyalizme gönül veren

Dr. CEMŞİD BENDER’İN BİR MEKTUBU İLE BİR ŞİİRİNİ ANIMSARKEN

Bir kaç kez görüşmüş, bir defasında da bana birkaç günlüğüne misafir olmuştu. Neşeli, babacan, bilge eğilimli bir dosttu. Ömrünün sonlarına doğru sağlığı bozulmuş, şikayetleri de gittikçe artmıştı. Kendisine, İzmir’de konuk olmamı çok istiyordu. Benim de içimden gelen bu ziyaret istemi bir türlü gerçekleşememişti!..

Abuzer Balî Han / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Asıl adı Mehdi Halıcı olan Cemşid Bender, köken itibarıyla Cebaxcur/Gexi “Kığı” kökenli bir ailedendi. Ailesi Kığı’nın Şadili aşiretine mensuptu. Sonraları aile Cunan mıntıkasından Konya’ya göç eder. Babası Hacı Sabri Halıcı’nın en küçük oğlu olup, 10 Nisan 1927 yılında Konya’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Konya’da okudu. 1950 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

1956’da doktorasını Fransa’daki Caen Üniversitesi’nde tamamladı.1957’de ağabeyi Feyzi Halıcı ile Konya’da “Çağrı” adlı sanat dergisini çıkardı. Sonra 1958 yılında Norveç’e gitti.

1958-1959 yılları arasında Norveç‘in başkenti Oslo‘da kooperatif üzerine ihtisas yaptı. Norveç’ten döndükten sonra İstanbul’da avukatlığa başladı. Norveç’ten Fransa’ya geçerek 1958 yılında “Osmanlı Devletinin Maliye Teşkilatı” konusunu tez olarak işledi. Sonra Hukuk doktoru oldu. 1988 yılında tekrar yurda dönerek İzmir’e yerleşti. Yurtdışı ve yurtiçi birçok konferans ve panellere katılarak Kürtlerin köken ve tarih boyunca yaşantıları hakkında çarpıcı bilgiler vererek dikkatleri üzerine çekti.

Dr. Cemşid Bender ikamet ettiği İzmir’de yaşıyordu. Yakalandığı amansız hastalığın bazı dönemlerinde ancak yazı ile kendini anlatacak kadar durumu ağırlaşmıştı. 8 Nisan 2008 tarihinde İzmir’de onlarca yapıt ve makalelere imza atarak 81 yaşında iken hayata gözlerini yumdu. Bana yazdığı bir mektubu ve ithaf ettiği bir şiirini ilk kez okuyucular ile paylaşırken O’nu rahmet ile anıyorum. Kürt halkına yaptığı hizmetler ile O, unutulmayanların kervanına katıldı. O’nu saygı ve mihnetle anıyoruz! Ruhu şad olsun!..

Hakkında Abuzer Bali HAN

Abuzer Bali HAN

Bu habere de bakabilirsiniz.

PATRONA KORUMA KALKANI, İŞÇİYE KILIÇ ZORU!

Ekonomik İstikrar Kalkanı, İstihdam Kalkanı, Fırat Kalkanı… Son kalkan, ilk iki kalkanla biten paketlerden ayrı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir