Destpêk » GIŞTÎ » SOSYALİST MEZOPOTAMYA’NIN 7. SAYISIYLA YENİDEN MERHABA! / EDİTÖR

SOSYALİST MEZOPOTAMYA’NIN 7. SAYISIYLA YENİDEN MERHABA! / EDİTÖR

Ulusal ittifak amaçlı iki günlük Çalıştaya umutla gittik ve görüp yaşadık ki Çalıştaya hakim olan da umuttu. Çalıştayın hemen ardından toplanan partilerimiz umudu pratikleştirmek yolunda Çalıştayın ürettiği görüş ve önerileri kararlaştırdı.

Çalıştaya damga vuran konuşmalardan biri; Barış annesinin Çalıştay konuşmasında; “toprak gençlerimizin bedenlerine doydu, cezaevleri ise gençlerimizle dolup taşıyor! Yeter artık… Birlik olun, birlik olun, birlik olun”! Annelerin Ulusal İttifak Çalıştayında Kürdistani parti ve örgütlere fermanı buydu! Ulusal ittifakın kalıcılaşması yolunda yapılacaklar ana hatlarıyla belirlendi.

AKP Grup başkan vekili Bülent Turan’ın sıkılmadan “100 farklı belediye AK Parti’ye geçiyor!” demesi siyaseten tükenişin itirafıdır! Çünkü AKP seçim sandığında alamadığı belediyeleri Kürdistan’da Kayyumlar atayarak, Türkiye’de ise “transfer”le alıyor. Bu tükenişi güvenlik siyasetinde de görüyoruz. Erdoğan “Artık şehirlerimizin güvenliğini sadece kolluk güçleriyle sağlayacak değiliz yeni fikirler geliştirilmeli” Yani Ensar ordusu, Türkiye beyzbol gücü, TÜRGEV kollukları, SADAT vb ile akla Alman SS’lerini getiriyor!

Elektriğe %75, doğalgaza %58 zam yapıldı. Resmi enflasyon %22. İnsanlar açlık, yoksulluk, işsizlik nedeniyle siyanür bulup 4’er, 3’er intihar ediyor. Yani ekonomik terör can alıyor. Asgari ücretliye verilen zam oranı %15!

Türk ve Suriye istihbarat başkanlarının Moskova’da görüşmesiyle “düşman kardeşler” Kürtlerin kazanımlarına karşı ortaklaşacaklarının mesajını verdiler. Konu İdlip-Libya ama esas Kürtlerdi! Türkiye ile Suriye’nin dün de bugün de ortak paydaları, Kürtler statü elde etmesin! Aciliyetleri ise Rojava’da ki fiili statüyü engellemek! Bu hamleye Esad’ın “Kürtler ayrı millet değil”, “gelip Suriye ordusuna katılsınlar” gibi beyanları da gelince; TEV-DEM ile ENKS’ye çağrımız acilen ortaklaşın!

Ortadoğu’da 30 yıldır süren savaşın yakında biteceğinin işaretleri maalesef görünmüyor. Savaş Libya üzerinden ağırlaşırken buna İran-ABD gerilimi eklendi. Bu savaşın merkezinde Kürdistan var. Sömürgeci rejimlerin Kürt kazanımlarına karşı koordineli savaşı var. Bunlardan hareketle Kürt siyasetinin öne çıkan acil görevi ulusal ittifakı gerçekleştirmek. Unutmayalım ki İran, ABD’nin Qasım Süleymani’yi öldürmesinin intikamını almak amacıyla yaptığı iki saldırıdan biri Sünni Arap bölgesindeki Ayn el Esad Hava Üssüne diğeri ise Kürdistan başkenti Erbil’deki üssüne yapılmıştı. Yani ABD’ye saldırı üzerinden Kürtlere ve Sünni Araplara mesaj verildi! Nedeni Irak Meclisinin ABD’nin Irak’tan çekilmesini görüşen oturumuna Kürt ve Sünni vekillerin katılmaması!

Libya’ya gelince; Türkiye iktidarı, Rojava üzerinden ulaşamadığı bölgesel zafere bu kez Libya üzerinden ulaşmayı deniyor. Ancak şimdiden çıkmazla yüz yüze geldi. Ruslar ise; Libya’da “tavşana kaç tazıya tut” politikasını izliyor!

Elazığ Sivrice merkezli 6.8 şiddetindeki depremde 40’ın üzerinde insanımız yaşamını yitirirken 1000’i aşkın yaralı var. Depremde yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz! Halklarımızı, depremzedelerle dayanışmaya çağırıyoruz.

Gelecek sayımızda buluşmak dileğiyle…

Sosyalist Mezopotamya / Şubat 2020 / Sayı: 7

Tüm sayıların PDF formatları aşağıda

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 1 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 2 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 3 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 4 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 5 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 6 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 7 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

FAŞİZM DEĞİL, BİZ İŞÇİLER KAZANACAĞIZ!

Yukarıda iki resim var faşizmin iğrenç yüzünü gösteren. Resmin birisi yaşayabilmek, aç kalmamak, çocuklarının üstünü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir