Destpêk » GIŞTÎ » EDİTÖR

EDİTÖR

Merhaba!

Sosyalist Mezopotamya’nın 5. sayısıyla karşınızdayız.

ÖSP’den KKP’ye geçişle beraber süreç de hızlanmaya  başladı. İlk önce; 17 Kasım 2018 tarihinde hem seçimli hem de isim ve tüzük değişikliğini içeren ÖSP’nin 3. Olağan Kongresi’nde KKP ismini alarak özü isimle buluşturduk. Ama çok geçmeden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, parti adında esas Kürdistan kelimesinin bulunmasını “Siyasi Partiler Yasası’na aykırılık taşıdığı iddiasıyla” 13/12/2018 tarihli ihtar tebliğiyle yüzleştik.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı (YCB) partimize göndermiş olduğu bu ihtar yazısıyla; “2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası’nın 96/3 fıkrasına aykırı olarak Kürdistan kelimesi ile Türkiye Cumhuriyeti üzerinde bir azınlık oluşmasına ve millet bütünlüğünün bozulmasına neden olabilecek nitelikte bölge ismini ihtiva eder mahiyette sadece belli bir kesime yönelik, bölgecilik ve ırkçılık içeren bir nitelikte olduğu, bu nedenle de yukarıda belirtilen Anayasa ve yasa maddelerine aykırı olduğu düşünülmektedir” denilmekteydi!

Bu ihtar yazısına, Genel Başkan Sinan ÇİFTYÜREK yoldaş tarafından verilen siyasi ağırlıklı savunma yazısının ardından YCB, partimizin temelli kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. YCB’nin iddianamesine ilişkin siyasi ve hukuki cevabımızı en geç 20 Mayıs 2019’da Anayasa Mahkemesi’ne sunacağız. Hazırlanan savunmalarımızı ileride sayfalarımızda okuyucularımız ve kamuoyu ile paylaşacağız.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri sonuçlandı. Her ne kadar yerel seçim olsa da aslında AKP/Cumhur İttifakı seçimi rejimin “beka” sorunu perdesi altında kendi bekası olarak kurguladı ve tüm devlet gücünü arkalayarak başta Kürdistan siyaseti olmak üzere muhalefet üzerinde ağır bir baskı oluşturdu. Buna rağmen Kürdistan halkları ezici çoğunlukla kayyum elindeki belediyeleri geri alarak halkın iradesini yeniden özgürleştirdiler. Ancak esas sınır kentlerimizde yaşanan ciddi kayıplar oludu ki bu kayıplarda devletin özel savaş konseptinin belirleyici rolü olduğu kesindir. Bununla birlikte Kürt siyaseti kendi eksik ve yanlışlarına da cesaretle eğilip gelecek için sonuçlar çıkarmalıdır. Kürt halkı Batıda da Cumhur İttifakının büyük metropolleri kaybetmesinde büyük rol üstlendi ki bu sadece yerel iktidarların değil siyasal iktidar değişikliğini de tetikleyen yolu açtı. Bu özelliğiyle AKP’de ve Cumhur İttifakında iç sorunlara yol açtı.

Partimizin de yer aldığı Kürdistani Yerel Seçim İttifakı, yaptığı değerlendirme de “ittifakın seçimlerde başarılı olduğunun” altını çizdi ve adım adım kalıcı ulusal ittifak yolunda geliştirilerek büyütülmesi benimsendi.

Urfa Halfeti İlçesi’nde seçim kaybedildi. Bu kayıpta Kürdistan’ın sınır kentlerinde uygulanan özel savaş konseptinin önemli rolü olduğunun altını çizerken ittifak bileşenlerinin eksik ve yanlışlarının üzerinde durmalıyız.

2019 1 Mayıs’ı geçmiş 1 Mayıslara oranla daha canlı geçti ve daha yüksek katılım oldu. Bunda ekonomik krizin yanı sıra, 31 Mart sonuçlarının da payı olduğu görülmektedir. Seçim sonuçları işçi emekçilere siyasi canlılık ve hareketlilik getirdi.

YSK İstanbul seçimlerini iptal etti. Tıpkı 7 Haziran sonuçlarını hazmedemeyen AKP, İstanbul ve metropollerin kaybedilmesini de hazmetmedi, türlü oyun ve YSK üzerinde kurduğu baskılarla nihayet YSK dün İstanbul seçimlerini iptal ederek halkın iradesini hiçe saydı. Kürdistan’da ise hem seçim sürecinde hem 31 Mart sonrasında vahim durumlar yaşandı. Halkımızın %50. 60 hatta Diyarbakır Bağlar İlçesi gibi %70 oyla seçtiği eş başkanları tam bir hukuk skandalıyla görevden alıp yeni Kayyumlar atandı. Kürdistan’da halkımıza bunlar uygulanırken başta İstanbul Türkiye halkları demokratik, sivil tepkiyle “kabul etmiyoruz” diyebilseydi YSK bugün İstanbul seçimlerini iptal etmeye cesaret edemezdi.

Tekrarlanacak olan İstanbul seçimlerine ilişkin tutum ve çağrımız şudur; Kürdistan ve Türkiye’nin en geniş ulusal özgürlük ve demokrasi güçleri cephesinin yaratılması hedeflenmeli. Partimiz KKP adına açıklama kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır.

Dün Mısır, Tunus’ta diktatörlük karşıtı özgürlük arayışıyla başlayan işçi emekçilerin başkaldırısı bugün Cezayir ve Sudan’la devam ediyor. Sudan’da komünist partisinin de aktif yer aldığı ve kadınların çoğunlukta olduğu başkaldırı El Beşir dikta rejimini yıktı şimdi askeri vesayete karşı direniyor. Sudan’dan Sarı Yeleklilere uzanan küresel işçi emekçi direnişlerini selamlıyoruz.

Sosyalist Mezopotamya’yı okuyalım, dağıtalım, okuyucuyla bütünleştirelim çağrısıyla yeni sayımızda bulunmak dileğiyle..!

Mayıs 2019

Sosyalist Mezopotamya / Mayıs / Sayı: 5

Tüm sayıların PDF formatları aşağıda

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 1 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 2 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 3 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 4 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 5 – Derginin PDF formatı için buraya tıklayın

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

ŞAM-BAĞDAT KUYRUĞUNA BAS, MOSKOVA-PEKİN BAŞKALDIRIR!

Türk Dışişleri, sömürge Osmanlı Veziri gibi tehdit ediyor! Çünkü Türkiye, Osmanlı Kürdistanı’nı hedefliyor, ‘Güvenlik koridoru’ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir