Destpêk » CÎHAN » ABD’DE ROJAVA’NIN KORUNMASI İÇİN YASA TASARISI

ABD’DE ROJAVA’NIN KORUNMASI İÇİN YASA TASARISI

ABD’li Cumhuriyetçi Parti Senatörü John Kennedy, “Amerika’nın Ortadoğu’daki Güvenliği Güçlendirme” yasasına “Suriye sorunun çözümünde Kürtleri korumak için güç kullanımı” başlıklı maddenin eklenmesi için yasa değişikliği önerisinde bulundu.

Senatör Kennedy’nin önerisi ABD Başkanı’nın Rojava’daki Kürtleri korumak için silahlı güçleri yetkilendirmesine izin veriyor.

John Kennedy, “Amerika’nın dış politikasında ahlaki bir bileşen her zaman olmalı ve müttefiklerimize sadık olmak ahlaki olarak sorumluluğumuzdur” dedi.

Kendy ayrıca, “Suriyeli Kürtler, Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttüğümüz savaşta vazgeçilmezdi ve onları yüzüstü bırakamayız. Bu yasa değişikliği Kürt müttefiklerimizin korunmasını garanti altına alacak ve IŞİD’e karşı yürütülen savaştaki yardımlarına yönelik minnettarlığımızı gösterecek” diye belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kürtlerle ittifak hakkında, “Suriyeli Kürtlerle yakın çalışma içinde olduk. Harika bir ortak oldular. Şimdi masada yerlerinin olmasını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Siyasi süreçte ilerleme kaydedilememesinin sebebi, Suriye’deki her bir unsurun gelecekteki hükümette yer almasını talep etmiş olmamız. Kendileri ya da temsiliyetleri olmazsa, Suriye’deki süreci düzeltmek için yazılacak o büyük çekte biz yer almayacağız. Suriyeli Kürtler kesinlikle bunun bir parçası olacak” demişti.

ABD Başkanı Donald Trump da Kürtlerin “harika insanlar” ve “harika savaşçılar” olduğu yorumunu yapmış, “Bizim için savaştılar. Bizim için, bizimle öldüler. Ve kendileri için. Öldüler çünkü harika insanlardı. Bunu unutmayacağız” demişti.

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyonun desteklediği omurgasını Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG), IŞİD’in elindeki Suriye topraklarının yüzde 95’ini geri almayı başardı.

ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) göre, Eylül 2018 itibariyle Suriye’de 36 önemli IŞİD’li öldürüldü ve 700’den fazla yabancı IŞİD’li DSG tarafından gözaltına alındı.

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

TÜRKÜLER (İMİZ) VE BİZ

En apolitik form gibi görünen aşk temalı türküler(imiz)de bile bir biçimde ya doğayla ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir