Destpêk » KURDISTAN » ABD-KÜRTLER İLİŞKİSİNE DAİR…

ABD-KÜRTLER İLİŞKİSİNE DAİR…

Sosyalist devrimlerin, işçi devletlerinin, enternasyonalin ufukta olmadığı, dünya komünist hareketinin yerlerde yattığı, emperyalizmle ve bölgesel güçlerle karşı karşıya kalan Kürtler…

Ne Sovyetler Birliği ne de Komintern Kürtlerin ezilme sorununu en başından beri ciddi bir şekilde gündemine almadı, aksine ulusal çıkarları gereği Sovyetler; Türk-İran ve BAAS’la arayı iyi tuttu. Bu sosyalizmin değil kendine sosyalist diyen, UKKTH’den bahsedenlerin çelişkisiydi.

Kürtlerin sosyalist bloktan enternasyonal prensiplerine ve UKKTH’ye uygun düşen somut destek gördüğüne dair tek bir örnek gösterilemez. Aksine Kızıl Kürdistan’ın dağıtılması,  Mahabad’ın yüzüstü bırakılması gibi tersi örnekler verilebilir.

Sosyalist blok Kürtlerin özgürlük mücadelesini görmese de yakın tarihte Kürtler sosyalizmden etkilenerek bir düzine örgüt kurdu. Kimisi küçük burjuva kimisi ise gerçek anlamda komünistti.

Sovyetler ve Doğu Blokunun çökmesiyle resmi sosyalizm tarihten silindi. Kürtlerin 200 yıla yakın sürecek olan mücadelesi emperyalizmin tek kutuplu çağında ABD gibi devasa bir güçle baş başa kaldı.

Kim ne derse desin ezilen bir ulus hareketinin Anti-Emperyalist olması diye bir şart Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı(UKKTH) ilkesinin hiçbir yerinde yoktur. Asgari demokratik ölçütlere uyması, komünist harekete düşmanlık beslememesi gibi açık kıstaslar vardır.

Kürt hareketinin ABD ile ilişki kurması bir tercih değil reel politikadır. Tercih ancak Sovyetler, Komintern gibi başka bir alternatifin olabileceği dünyada tartışılabilir. Ki o alternatifin olduğu dönemde de Kürtlerin yüzü dönük olsa dahi destek görmediği açıktır.

Ulusal kurtuluş hareketine anti emperyalizm dayatması; kendi görevlerini başkasına yükleyen sosyal şovenlerin yani sosyalist olmayanların sosyalizm adına gevezelikleridir. Bu baylar bir halkın kaderini elinde tutma pozisyonunda olmadıkları için  anlayamazlar.

Esad gibi BAAS ırkçılığından, Rojava işgalcisinden Anti-Emperyalist çıkaranların Kürtlerin ABD ile olan ilişkisini amerikancılık olarak tarif etmesinde şaşıracak bir şey yoktur. Kendi devletlerinin işgal altında tuttuğu Kürdistan’dan devletlerinin aleyhine tek bir söz söyleyemeyenler Kürtlere emperyalizm dersi veriyor.

Anti-Emperyalizmden ABD karşıtlığını anlayan kesim; Rus ve Çin Emperyalizminin Esad’a desteğine utanmasalar enternasyonal dayanışma diyecekler.

Kürtler; ABD yerine Rusya ve Çin’le ilişki kursa sanırım sorun olmayacak. Suriye’deki ABD’yi gören ultra-sosyalistler için emperyalist Rusya’nın varlığı enternasyonalizm gereği herhalde.

Yaşar Kazıcı

Hakkında Yaşar KAZICI

Bu habere de bakabilirsiniz.

ŞAM-BAĞDAT KUYRUĞUNA BAS, MOSKOVA-PEKİN BAŞKALDIRIR!

Türk Dışişleri, sömürge Osmanlı Veziri gibi tehdit ediyor! Çünkü Türkiye, Osmanlı Kürdistanı’nı hedefliyor, ‘Güvenlik koridoru’ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir