Perşembe, Ekim 17, 2019
Destpêk » GIŞTÎ » 4 PARTİDEN YENİ ANAYASA HAZIRLIĞI!

4 PARTİDEN YENİ ANAYASA HAZIRLIĞI!

23 Haziran seçimlerinin ardından hız kazanan yeni anayasa çağrısına ilişkin somut bir çalışmanın bulunduğu öğrenildi. 24 Haziran 2018 seçimlerinden önce CHP, HDP, İYİP ve Saadet Partisi’nin hukukçu kurmaylarının hazırladığı yeni bir Anayasa’ya dair ‘Ortak Paydalar Raporu’, yerel seçim sonuçlarının ardından yeniden masada.

BirGün’den Uğur Koç’un haberine göre, dört “muhalefet” partisinin gündeme getirdiği ‘yeni anayasa’ önerisi fikir olmanın ötesinde somut bir çalışmaya dayanıyor. 24 Haziran 2018’deki milletvekili ve cumhurbaşkanlığı genel seçimleri öncesinde, Anayasa Hukukçusu CHP Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu başkanlığında bu dört partinin hukukçu kurmaylarının oluşturduğu heyetin hazırladığı ‘Ortak Paydalar Raporu’ yeniden partilerin genel merkezlerinin önünde. Ankara kulislerinden edinilen bilgiye göre söz konusu rapor üzerinden dört parti arasında görüşmeler sürüyor.

Raporun bir mutabakat metni olarak kamuoyuyla paylaşılmasına ilişkin ilk adımın, iktidarın Meclis’e sunmaya hazırlandığı yargı paketinden sonra atılması ihtimal dâhilinde olsa da henüz somut bir zamanlamaya karar verilmiş değil.

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

KKP GENEL BAŞKANI SİNAN ÇİFTYÜREK GÖZALTINDA

Diyarbakır’da 16 Ekim sabaha doğru Kürdistan Komünist Partisi genel başkanı ve rojnameyanewroz.org yazarı Sinan Çiftyürek’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir