Destpêk » GIŞTÎ » 1 MAYIS’A KÜRESEL COVİD-19 YASAĞI! / EDİTÖR-4

1 MAYIS’A KÜRESEL COVİD-19 YASAĞI! / EDİTÖR-4

Roja yekîtî, piştevanî û têkoşîn a navneteweyî yê çîna karkeran YEKÊ GULAN PÎROZ BE!

İşçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma, mücadele günü 1 MAYIS KUTLU OLSUN!

Yurtsever Sosyalist İşçi-Editör Sayı: 4

YSİ Bülteni dördüncü sayısı ile merhaba!

Dördüncü sayımız, yaklaşan 1 Mayıs nedeniyle 1 Mayıs özel sayısı olarak çıkıyor.

Öncelikle belirtelim ki, 1 Mayıs, 1 Mayıs olalı gerici, faşist rejimlerce sıkça yasaklandı. Hatta kimi devletler yasaklamakla da kalmadılar Taksim 1 Mayıs 1977’de yaşandığı gibi kanlı katliamlarla engellediler. Fakat 1 Mayıs kutlamaları tarihinde ilk kez 2020 1 Mayıs’ı, Koronavirüs tedbirleri nedeniyle meydanlarda kutlanması yasaklanıyor. Tüm devletlerde olmasa bile büyük çoğunluğunda yasaklanacak. Bu nedenle birçok ülkede ve Türkiye ile Kürdistan’da da sendikalar 2020 yılı 1 Mayıs’ını başta evde, mekanlarda ve sosyal medyada olmak üzere kutlamanın hazırlığı içerisindeler.

YSİ olarak da; Kürdistan ve Türkiye’de işçileri, emekçileri 1 Mayıs günü işletmelerde, fabrikalarda, bürolarda, evlerinde, yaşamın her alanında… yaşamını yitiren tüm işçilere saygı duruşuyla kutlamaya çağırıyoruz.

Koronavirüs kuşatması altında; kapanan ya da üretime ara veren şirketler, fabrikalar nedeniyle milyonlarca işçinin işsizler ordusuna katılması, hükümetlerin aldığı kararla işçileri “ücretsiz izne” ayırarak geleceklerini belirsizliğe atıp açlığa mahkum etmeleri; çalıştırılan işçilerin ise Koronaya karşı sağlık tedbirlerden yoksun çalıştırılmaları sürecinde işçilerin yaşamını yitirmesi…

Bütün bu emek karşıtı gelişmeler, dünyanın her yerinde işçi sınıfında haklı tepki ve öfkeye yol açmakta, açacaktır. Korona sonrası süreç normale döndüğünde sokakların hareketleneceğinin ilk işaretleri Lübnan ve Şili’den gelmeye başladı bile.

Koronavirüs önlemleri altında bile Lübnan ve Şili’de; işçiler, emekçiler özellikle de işsiz gençler sokaklarda direnişe geçtiler. Ekonomik krizi, kitlesel işsizliği ve ertelenen reformları protesto ediyorlar. Bu eylemler, direnişler Korona Virüs sonrası yaşanacak FIRTINANIN ilk işaretleridir. Sendikaların, emekten yana siyasal partilerin; muhtemel fırtınaya hem hazırlanmaları hem de hazırlamaları gibi tarihi önemde görev ve sorumluluklar bekliyor.

Bu sayımızda:

Enver Şen’in, Berlin kentinde kurulan “Korona Kriz Masası” sözcüsü İsmail Parmaksız ile yaptığı röportajda, Korona Virüs sürecinde geliştirilen dayanışmayı okuyacaksınız.

Bu arada Koronavirüsün ortaya çıkmasıyla birlikte hemen harekete geçip “Navenda Kurdistaniyen Azad” adı altında bir araya gelip kısa süre de organize olan ve iyi bir dayanışmayı örgütleyen “Korona Kriz Masası” oluşturan arkadaşlara başarılar diliyoruz.

Ameliyat geçiren DK üyemiz ve yazarımız Hurşit Kaşıkkırmaz’a geçmiş olsun diyoruz. Ameliyat olmasına rağmen 1 Mayısla ilgili hazırladığı yazısını okuyacaksınız.

Ali Gökkaya’nın, DİSK Sosyal İş Sendikası eski genel başkanı Metin Ebetürk’le 1 Mayıs’la ilgili röportajı var. Özellikle Covid-19 pandemisiyle alakalı işçi-emekçi güçlerin gerek sağlık gerekse de açlık ve işini kaybetmesiyle ilgili içeriğe sahip röportaj.

Yaşar Kazıcı yazısında, Korona Virüsün yol açtığı kitlesel işsizliğin en ağır yükünü taşıyan genç işsizlerin yaşadıkları sorunları, arayışları ve öfkelerini konu alıyor.

Manşete taşınan “Yekê Gulan a Gerdûnî û Vayrosa Koronayê a Pandemîn!” (Evrensel 1 Mayıs ve Küresel Salgın Koronavirüs) Kürtçe yazı da Sinan Çiftyürek, işçi sınıfını evrensel birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs ile Küresel salgın Covit-19’u ele alıyor. Koronavirüsün piyasa kapitalizmini kuşatıp nefessiz bırakmasının bedelini işçi sınıfının ödediğini vb. işliyor.

Gelecek sayımızda buluşmak dileğiyle, işçi sınıfımızın, halkımızın hepimizin 1 Mayıs’ı kutlu olsun!

YSİ Bülteni

Yurtsever Sosyalist İşçi – Sayı:4

Bültenin tüm sayılarının PDF formatı için aşağıdaki bağlantılara tıklayın

Sayı-1

Sayı-2

Sayı-3

Sayı-4

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

2020’NİN 18 MAYIS’INDA ONA DAİR

 “68 ruhu bağımsızlıktır,”[9] saptamalarını aşan enternasyonalist ihtilalciliğiyle resmi ideolojinin de korkulu rüyası olan O; “İçinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir